Jednou vetou

Japonsko sužujú rekordné horúčavy. Teploty dosahujú 41 stupňov Celzia

Deti šantia vo fontáne počas horúceho dňa v parku v japonskom Tokiu

foto: TASR/AP

Teplota v meste Kumagaja severne od Tokia sa v pondelok vyšplhala na 41,1 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná teplota v Japonsku. Oznámila to Japonská meteorologická služba.

Mesto Kumagaja leží v prefektúre Saitama, približne 65 kilometrov severozápadne od Tokia. Agentúra AP pripomína, že vlna horúčav sprevádzaná vysokými teplotami pretrváva v regióne už vyše týždňa. Podľahlo jej už viac ako 40 ľudí v Japonsku a 10 v Južnej Kórei. Medzi obeťami bolo mnoho starších ľudí, ktorí nepoužívali klimatizáciu.

Extrémne teploty v Grécku: V Aténach namerali 39 stupňov v tieni

V Japonsku museli tiež hospitalizovať tisícky ľudí so symptómami úpalu. Japonská meteorologická služba varovala pred „životunebezpečnými“ horúčavami v mnohých častiach krajiny. Obyvateľov vyzvala na opatrnosť a odporučila im dodržiavať pitný režim a nevychádzať von z budov, ak to nie je potrebné.

Meteorológovia predpovedajú, že horúčavy budú trvať do konca júla. Vlna mimoriadne horúceho počasia zasiahla Japonsko len týždeň po tom, ako na západe krajiny pri záplavách a zosuvoch pôdy vyvolaných prudkými lejakmi zahynulo približne 220 ľudí.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie