Jednou vetou

Japonsko zasiahol silný dážď. Evakuovali státisíce ľudí

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Nepriaznivé počasie vyčínalo aj v Japonsku. Jeden chlapec zostal nezvestný po tom, čo ho povodeň strhla do priekopy. Ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia, z toho štyria sú vo vážnom stave. Niekoľko osôb pochoval zosuv pôdy.

Státisíce ľudí v západnom a strednom Japonsku v piatok evakuovali v dôsledku prudkých dažďov sprevádzaných silným vetrom, ktoré zasiahli krajinu. Lejaky spôsobili záplavy a zosuvy pôdy a vyžiadali si najmenej dve obete. Informuje o tom agentúra Reuters.

Japonský meteorologický ústav JMA označil dažde za „historické“ a varoval, že ďalšia vlna zrážok zasiahne Japonsko v nedeľu.

Horúce počasie v Kanade si vyžiadalo už vyše tri desiatky obetí

Jeden chlapec zostal nezvestný po tom, čo ho povodeň strhla do priekopy. Ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia, z toho štyria sú vo vážnom stave. Niekoľko osôb pochoval zosuv pôdy. Zhruba 168.000 obyvateľov evakuovali pre obavy z ďalších zosuvov a záplav, pričom vyše miliónu ďalších odporučili z bezpečnostných dôvodov odísť zo svojich domovov. Vzťahuje sa to aj na turistické mesto a starobylú metropolu Kjóto, kde úrady pre rozvodnené rieky uzavreli niekoľko mostov a promenád.

V strednom Japonsku prestali v dôsledku počasia premávať vlaky, píše Reuters. V časti ostrova Honšu spadlo do piatkových ranných hodín dvakrát viac zrážok, než je bežné za celý júl.

Búrková činnosť spôsobila škody najmä na západe Slovenska

Prívalové dažde podľa všetkého vyvolal teplý a vlhký vzduch prúdiaci z Tichomoria. Prispeli k tomu aj pozostatky medzičasom zoslabnutého tajfúnu, ktorý sužoval Japonsko tento týždeň, uviedli miestni predstavitelia.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi