Jednou vetou

Japonský cisár Akihito sa pred abdikáciou naposledy objavil na verejnosti

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko

foto: TASR/AP

Japonský cisár Akihito sa v piatok posledný raz objavil na verejnosti, keď sa v Tokiu zúčastnil na udeľovaní environmentálnych cien Midori. Išlo o panovníkovu poslednú oficiálnu povinnosť mimo cisárskeho paláca pred jeho avizovanou abdikáciou, informovala tlačová agentúra Kjódó.

Zmienené ocenenie udeľuje úrad japonskej vlády tým, ktorí sa významnou mierou pričiňujú o zalesňovanie a výskum zelene. Podujatie sa koná každoročne od roku 2007, hoci v roku 2011 bolo zrušené pre silné zemetrasenie a cunami na severovýchode Japonska a opäť v roku 2016 z dôvodu ďalšieho zemetrasenia v prefektúre Kumamoto.

Akihito (85) vládne od januára 1989 a chryzantémového trónu sa vzdá na budúci týždeň v utorok ako prvý japonský cisár za uplynulých 200 rokov. Nasledujúci deň, 1. mája, sa moci ujme jeho najstarší syn, korunný princ Naruhito (59).

Čínsky prezident príde čoskoro do Bieleho domu, uviedol Trump

 Cisárovou poslednou oficiálnou úlohou bude abdikačná slávnosť v štátnej hale cisárskeho paláca, kde prednesie aj svoj finálny prejav. Po odstúpení sa už Akihito nebude zapájať do žiadnych oficiálnych povinností. Cisár už v apríli absolvoval poslednú návštevu šintoistickej svätyne Ise Džingú v prefektúre Mie, ako aj mauzólea svojho otca, cisára Hirohita, na predmestí hlavného mesta. Posledné dni ako cisár strávi v tichosti v paláci.

Akihito naznačil túžbu odstúpiť v roku 2016 a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol obavy, že mu vysoký vek bude brániť pri plnení oficiálnych povinností.

Japonsko začiatkom apríla zverejnilo názov novej cisárskej éry, ktorá sa začne v máji, keď Akihito abdikuje. Nová éra sa bude volať Reiwa, čo znamená „poriadok a harmónia“. Akihitova éra – Heisei – sa začala jeho nástupom na trón v roku 1989.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných