Jednou vetou

Japonský premiér Abe pod nátlakom USA zrušil cestu do Iránu

Japonský premiér Šinzó Abe

foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe sa vzdal plánu navštíviť v priebehu leta Irán. Išlo by o prvú návštevu šéfa japonskej vlády v tejto islamskej republike za uplynulých 40 rokov. Teherán bol pôvodne zaradený do itineráru Abeho cesty po Blízkom východe, ktorá sa začne 11. júla, informovala v stredu agentúra Kjódo.

Rozhodnutie nepocestovať do Iránu podľa agentúry Reuters súvisí s tlakom amerického prezidenta Donalda Trumpa na izoláciu Iránu a zastavenie jeho vývozu ropy. Šéf Bieleho domu presadzuje túto politiku odvtedy, ako USA v máji odstúpili od jadrovej dohody svetových mocností s Teheránom. Washington vyzval Japonsko a ďalších spojencov, aby do 4. novembra prestali nakupovať iránsku ropu.

Kurz a Rúhání sa zhodli na potrebe zachovania jadrovej dohody s Iránom

Japonsko oznámilo Iránu, že Abe napriek prípravám nebude môcť navštíviť jeho hlavné mesto Teherán. Japonský premiér mal v Teheráne rokovať s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, uviedli japonské vládne zdroje.

Japonsko má tradične stabilné vzťahy s Iránom, na ktorý sa už niekoľko desaťročí spolieha ohľadom dodávok ropy. Tokio preto Trumpovej administratíve oznámilo, že nemôže ešte viac znížiť alebo zastaviť import ropy z Iránu, keďže by to predstavovalo riziko pre domácu ekonomiku.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi