Jednou vetou

Japonský premiér na historickej návšteve Iránu rokoval s Chameneím

Iránsky prezident Hasan Rúhání (vpravo) si podáva ruku s japonským premiérom Šinzóm Abeom po spoločnej tlačovej konferencii v rámci ich stretnutia v paláci Saadabad v Teheráne 12. júna 2019

foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe sa v rámci úsilia Tokia zmierniť napätie medzi Iránom a USA stretol vo štvrtok s najvyšším iránskym duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že Abe je prvým japonským premiérom na návšteve Iránu od islamskej revolúcie z roku 1979.

O stretnutí japonského lídra s iránskym klerikom informoval v angličtine písaný Twitter Chameneího kancelárie, ktorý tiež zverejnil spoločnú fotografiu oboch mužov. Japonsko – kľúčový spojenec USA s tradične dobrými vzťahmi s Iránom – dúfa, že bude môcť sprostredkovať komunikáciu medzi Washingtonom a Teheránom.

Irán nemá v pláne vyvíjať jadrové zbrane, to zakazuje šaría, vyhlásil Chameneí

Ide o prvú návštevu svojho druhu za ostatných 41 rokov, hodnotia Abeho cestu japonské médiá. V čase, keď sa prudko zhoršujú vzťahy medzi Iránom a významným spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe ponúkol, že bude sprostredkovateľom dialógu, a to priamym rokovaním s predstaviteľmi Iránu.

Abe vyzval ešte v stredu počas oficiálnej návštevy Iránu Teherán, aby zohrával „konštruktívnu úlohu“ pri posilňovaní mieru na Blízkom východe, a varoval pred hrozbou „neúmyselného vypuknutia konfliktu“ v regióne.

Irán schválil prepustenie Libanončana odsúdeného za špionáž pre USA

„Je nevyhnutné, aby Irán zohrával konštruktívnu úlohu v budovaní mieru a stability na Blízkom východe,“ vyhlásil Abe počas spoločnej tlačovej konferencie s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. Dodal však tiež, že narastajúce napätie vo vzťahoch Teheránu s Washingtonom by mohlo viesť k „neúmyselnému vypuknutiu konfliktu“.

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu.

Irán by mal konštruktívne prispievať k mieru na Blízkom východe, uviedol Abe

Iránski a americkí lídri sa dostávajú do sporov od zvolenia Donalda Trumpa do úradu prezidenta USA v roku 2016. Trump stiahol Spojené štáty z jadrovej dohody podpísanej v roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami, pričom zároveň opätovne uvalil na Teherán ekonomické sankcie.

Teherán v máji oznámil čiastočné odstúpenie od multilaterálnej dohody o jadrovom programe. Obavy z možného vojenského konfliktu vzrástli po tom, ako USA vyslali do oblasti Perzského zálivu lietadlovú loď s útočnou skupinou ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry a raketové systémy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia