Jednou vetou

Japonský premiér sa ako sprostredkovateľ medzi USA a Iránom zíde s Chameneím

Japonský premiér Šinzó Abe

foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe sa tento mesiac stretne s najvyšším iránskym vodcom ajatolláhom Alím Chameneím, pričom Tokio dúfa, že sa mu podarí robiť sprostredkovateľa medzi Teheránom a Washingtonom. Píše o tom japonský denník Mainiči šimbun, z ktorého cituje agentúra AFP.

V súčasnom období, keď rastie napätie medzi Iránom a kľúčovým spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe údajne ponúkol, že bude robiť medzi oboma krajinami sprostredkovateľa a zvažuje štátnu návštevu Iránu, píšu japonské noviny.

Plánovaná schôdzka predsedu japonskej vlády s vplyvným iránskym predstaviteľom Chameneím bude – ak sa uskutoční – doposiaľ vôbec prvým stretnutím japonského premiéra a najvyššieho predstaviteľa Iránu podobného charakteru, zdôrazňujú noviny Mainiči šimbun.

Saudská Arábia Iránu: Čo je veľa, to je veľa

Americký prezident Donald Trump minulý mesiac na oficiálnej návšteve Tokia vyhlásil, že on sám zostáva rokovaniam s Teheránom otvorený, čo znamená, že Abeho sprostredkovateľskému plánu dá pravdepodobne zelenú, analyzuje japonský denník.

Šinzó Abe sa počas návštevy Iránu v dňoch 12.-14. júna ešte pred Chameneím stretne aj s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, dodáva Mainiči šimbun s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia