Jednou vetou

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

Požiar na ropnom tankeri 13. júna 2019 v Ománskom zálive. Piata flotila amerického námorníctva vo štvrtok informovala, že pomáha dvom ropným tankerom, ktoré sa stali cieľmi "hláseného útoku" v Ománskom zálive.

foto: TASR/AP

Japonský tanker, na ktorý minulý týždeň zaútočili v Ománskom zálive, bol poškodený tzv. prísavnou mínou pripomínajúcou iránske míny. Oznámila to v stredu americká armáda na Blízkom východe.

„Prísavná mína, ktorú použili pri tomto útoku, je rozpoznateľná a veľmi podobná iránskym mínam, ktoré islamská republika už verejne prezentovala na vojenských prehliadkach,“ povedal novinárom podľa tlačovej agentúry AFP Sean Kido z Centrálneho velenia námorných síl USA (NAVCENT).

Kido v emiráte Fudžajra v Spojených arabských emirátoch (SAE) spresnil, že americká armáda získala z boku lode Kokuka Courageous biometrické informácie o útočníkoch na japonské plavidlo vrátane „odtlačkov prstov a ruky“.

Saudskoarabský korunný princ obvinil Irán z útoku na tankery

Dva ropné tankery boli 13. júna poškodené pri útokoch neďaleko iránskeho pobrežia, len v malej vzdialenosti od strategického Hormuzského prielivu. Irán spojitosť s incidentom kategoricky odmietol. USA však predtým obvinili Irán z májových útokov na štyri ropné tankery pri pobreží SAE.

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia