Jednou vetou

Jaskyniara našli vo Veľkej Snežnej jaskyni bez známok života

Ilustračné foto

FOTO: FB HZS

Jedného z dvojice poľských jaskyniarov, ktorí v sobotu 17. augusta uviazli vo Veľkej Snežnej jaskyni v poľských Tatrách, našli vo štvrtok večer záchranári bez známok života. Záchranná akcia sa mení na operáciu s cieľom vytiahnuť nebohé telá jaskyniarov. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na sociálnej sieti.

Po štvrtkovej búrke v Tatrách evidujú už takmer 140 zranených

Ako informujú záchranári, uviaznutí jaskyniari sa nachádzali v najhlbšej jaskyni v Poľsku, v hĺbke približne 500 metrov od úrovne vchodu. Pri záchrannej akcii, ktorú vykonávali poľskí horskí záchranári, bola o súčinnosť požiadaná slovenská strana.

„Záchranná skupina bola zložená z 13 záchranárov, ktorí sú špecialisti na jaskynnú záchrannú činnosť a na používanie trhavín pri záchranných prácach v podzemí. V nedeľu sa pripojili k poľským záchranárom a s dôrazom na vysokú bezpečnosť rozširovali v jaskyni úzke priestory, cez ktoré sa chceli dostať k uviaznutým jaskyniarom,“ opisuje priebeh zásahu HZS.

V nasledujúcich hodinách už podľa jej informácií nebola na mieste potrebná asistencia všetkých slovenských záchranárov, a tak sa desiati z Poľska vrátili v pondelok (19. 8.), ďalší traja v utorok v obedňajších hodinách.

FOTO: Nemocnica hrôzy! Takto to vyzerá legendárna pôrodnica na Zochovej dnes

„Poľskí záchranári pokračovali pri záchranných prácach v jaskyni naďalej a včera večer (22. 8.) bol objavený jeden z dvojice jaskyniarov, žiaľ, bez známok života. Záchranári TOPRu dospeli k záveru, že prežiť nemohol ani druhý nezvestný jaskyniar, a preto sa rozhodli prerušiť ďalšie pátranie a stiahnuť záchranárov z jaskyne,“ uzavrela HZS opis zásahu s tragickým koncom s tým, že v prípade potreby sú slovenskí záchranári pripravení pomôcť poľským kolegom i pri vyslobodzovaní nebohých tiel jaskyniarov.

Záchrana uviaznutých jaskyniarov vo Veľkej Snežnej jaskyni v poľských Tatrách – aktualizáciaV sobotu, dňa 17. 8. 2019…

Uverejnil používateľ Horská záchranná služba Piatok 23. augusta 2019

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi