Javorčík a Metnar: Ministri obrany NATO upozornili na čínske kyberbetické hrozby

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Severoatlantická aliancia musí venovať zvýšenú pozornosť hrozbám, ktoré predstavujú aktivity Číny v oblasti kybernetickej bezpečnosti a pri zavádzaní telekomunikačných sietí tzv. piatej generácie (5G).

Český minister obrany Lubomír Metnar a veľvyslanec SR pri NATO Radovan Javorčík upozornili na tento problém ako jeden z dôležitých bodov dvojdňových rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli (13. a 14. 2.).

Francúzska ministerka: Británia sa musí poponáhľať a rozhodnúť o brexite

„Viacerí ministri poukázali na to, že sa treba zamerať na aktivity Číny v kyperpriestore a že sa na to treba pozrieť z pohľadu dobudovania sietí novej generácie 5G. Je to v záveroch a bude to predmetom ďalších rokovaní ministrov,“ opísal situáciu Metnar počas stretnutia s novinármi.

Zároveň dodal, že Aliancia sa zatiaľ nezamerala na nejaké konkrétne firmy, keďže situácia je „predmetom analýz“ a vyhodnocovania činností čínskej strany.

Veľvyslanec Javorčík pripomenul, že pre Alianciu a jej ozbrojené sily je problém, keď nie je funkčné či spoľahlivé spojenie a velenie. „Bez spojenia niet velenia,“ odkázal na známu vojenskú múdrosť. Dodal, že základnou úlohou NATO je preto zabezpečiť, aby používané komunikačné kanály boli spoľahlivé a kontrolovateľné.

„Čiže pri otázke 5G alebo možného vplyvu Číny je v záujme Aliancie, aby sme mali dostatok poznatkov, ktoré zatiaľ nemáme. Ide o komplikovanú záležitosť a je tam mnoho otvorených otázok,“ skonštatoval Javorčík.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Veľvyslanec vyjadril nádej, že „v rozumnej dobe“ dôjde nielen na pôde Aliancie, ale aj na pôde Európskej únie k nejakému spoločnému vyhodnoteniu, aké sú riziká budovania spomínaných sietí.

„Samozrejme, Čína je viac ako 5G. Čína je faktor, ktorý ovplyvňuje veci, ako je duševné vlastníctvo, copyright, výskum a technologický vývoj. My, Slovensko ako členská krajina NATO a EÚ, máme záujem na tom, aby sme si udržali technologický náskok, ktorý máme pred inými regiónmi. Je to v záujme našej ekonomiky. Ak nemáme špičkové technológie a niekto iný nás predbieha, tak asi niečo robíme zle,“ skonkretizoval situáciu Javorčík.

Na otázku, prečo Aliancia váha s menovaním niektorých čínskych firiem, ktoré podľa rozviedok viacerých členských krajín NATO predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť, Javorčík odpovedal, že NATO nikdy nemá vo zvyku hovoriť o konkrétnych subjektoch, či už sú tu firmy, alebo fyzické osoby, pokiaľ nie sú konkrétne dôkazy.

Rakúska vláda plánuje zaviesť väzbu pre nebezpečných žiadateľov o azyl

„Treba byť opatrný a obozretný, lebo je veľa technológií, ktoré majú dvojité použitie a určenie. Najprv si musíme zanalyzovať, či niektorá technológia je pre nás škodlivá a nebezpečná, či má zadné dvierka a ktorá firma je do toho zapojená. Hovoriť, či je to Huawei alebo iné firmy, je zatiaľ predčasné,“ spresnil slovenský diplomat.

Môže vás zaujímať

Zeman by zastavil trestné stíhanie Babiša, ak by bolo obnovené