Jednou vetou

Je načase, aby v Sýrii bojovali aj iní, povedal Trump

Donald Trump

foto: TASR

Prezident USA Donald Trump vo štvrtok v rámci obrany svojho rozhodnutia stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie povedal, že "nastal čas, aby v Sýrii konečne bojovali aj iní". Informovala o tom agentúra DPA.

„Chcú byť Spojené štáty policajtmi Blízkeho východu, nič nedostávať, len míňať drahocenné životy a bilióny dolárov na ochranu ostatných, ktorí takmer vo všetkých prípadoch neocenia, čo robíme?“ opýtal sa Trump na Twitteri.

Turecko: Kurdské milície v Sýrii budú po odchode Američanov pochované v zákopoch

„Chceme tam ostať navždy? Nastal čas, aby konečne bojovali aj iní…“ napísal na Twitteri s tým, že podľa neho zodpovednosť za boj s extrémistickou skupinou Islamský štát (IS) je na „Rusku, Iráne, Sýrii a iných“. „Je čas ísť domov a dať sa dokopy,“ dodal.

Nemecko pred Trumpovým rozhodnutím stiahnuť sa zo Sýrie varovalo. Tento krok môže podľa Berlína boj proti Islamskému štátu ohroziť, a takisto ohroziť aj úspechy už na tomto fronte dosiahnuté.

Francúzsko v Sýrii ostáva, boj proti terorizmu sa neskončil

„Islamský štát sme potlačili, ale hrozba sa ešte neskončila. Je tu nebezpečenstvo, že dôsledky (Trumpovho) rozhodnutia by mohli poškodiť boj proti Islamskému štátu a ohroziť to, čo sa už dosiahlo,“ povedal vo vyhlásení nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorého citovala agentúra AFP.

Británia, podobne ako už predtým ohlásilo Francúzsko, zostáva k boju proti IS zaviazaná. „Svetová koalícia proti Dáišu dosiahla veľký pokrok, máme však ešte veľa práce a musíme mať stále na pamäti hrozbu, ktorú predstavuje,“ vyhlásil na margo ohlasovaného odsunu amerických vojakov zo Sýrie hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej.

Ukončenie vojenskej prítomnosti USA v Sýrii by bolo správne, uviedol Putin

Dokonca aj bez územia totiž IS podľa jeho slov predstavuje hrozbu. „Táto vláda bude pokračovať v tom, čo je nevyhnutné na ochranu Britov a našich spojencov a partnerov,“ zopakoval už predchádzajúce stredajšie stanovisko rezortu diplomacie.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt už v stredu večer o tejto téme hovoril s americkým kolegom Mikeom Pompeom.

Začalo sa sa sťahovanie amerických jednotiek zo Sýrie

Hlavní spojenci Spojených štátov v Sýrii – tamojšie opozičné milície Sýrske demokratické sily (SDF) – však vo štvrtok popreli Trumpove tvrdenia o porazení militantov z IS. Zároveň varovali, že odchod amerických vojakov môže viesť k oživeniu tejto extrémistickej skupiny. Predčasné stiahnutie vojsk USA by podľa Kurdmi vedených SDF mohlo mať nebezpečné následky a destabilizujúci vplyv na región.

„Vojna proti Islamskému štátu sa neskončila a Islamský štát nebol porazený,“ uvádza sa vo vyhlásení SDF. Ako upozornila agentúra AFP, išlo o prvú oficiálnu reakciu tejto skupiny na Trumpove prekvapivé rozhodnutie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia