Jeden rastie, druhý padá. Andrej Babiš je nateraz kráľ

Líder politického hnutia ANO Andrej Babiš

Foto: TASR

Parlamentné voľby v Česku by aj v júni 2017 priniesli jasné víťazstvo hnutia ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu českého Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM). Podľa nich by ANO podporilo 34 percent oslovených voličov. Oproti decembru, si hnutie polepšilo o takmer 5 percent.

Druhú priečku by obsadila Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) so ziskom 14,5 percenta hlasov pred Českou stranou sociálnodemokratickou (ČSSD) premiéra Bohuslava Sobotku, ktorú by podporilo 12 percent respondentov, tá v prieskume stratila oproti decembru skoro 5 percent.

Cez hranicu zvoliteľnosti by sa dostali aj Občianska demokratická strana (ODS) s 11 percentami a TOP 09 so ziskom 6,5 percenta hlasov.

Ľudovcov z KDU-ČSL by síce podporilo 7,5 percenta oslovených, avšak vzhľadom na iba jednopercentnú podporu Starostov a nezávislých (STAN) by táto volebná dvojkoalícia nezískala momentálne desať percent hlasov potrených v jej prípade pre vstup do parlamentu.

Tesne pred bránami parlamentu by zostala aj Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru (4,5 percenta). Česká pirátska strana by získala 3,5 percenta hlasov, kým Stranu zelených i Slobodných by podporilo zhodne po jednom percente respondentov.Volebná účasť by podľa prieskumu, do ktorého sa v dňoch 5.-18. júna zapojilo 983 občanov ČR vo veku nad 18 rokov, dosiahla 60 percent.

Môže vás zaujímať

Varadkar: S odkladom brexitu musia súhlasiť lídri všetkých zvyšných krajín EÚ