Jednou vetou

Jediná africká prezidentka odstúpila z funkcie

Maurícijská prezidentka Ameenah Guribová-Fakimová

Foto: TASR/AP

Maurícijská prezidentka Ameenah Guribová-Fakimová odstúpila zo svojej funkcie v súvislosti s finančným škandálom. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

O demisii Guribovej-Fakimovej, aktuálne jedinej africkej prezidentky, informoval novinárov jej právny zástupca Yousouf Mohamed. Prezidentka podľa neho rezignovala „v štátnom záujme“. Jej demisia vstúpi do platnosti 23. marca.

Maurícius, ostrovný štát v Indickom oceáne, geograficky patriaci k Afrike, tento týždeň oslavuje 50. výročie svojej nezávislosti. Opozičné strany pohrozili bojkotom osláv v prípade, ak prezidentka zostane pri moci.

Političku obvinili z používania kreditnej karty, poskytnutej mimovládnou organizáciou, na osobné nákupy v hodnote desaťtisícov dolárov. Ona sama pochybenie priznáva, avšak tvrdí, že išlo o nedopatrenie. Zdôrazňuje tiež, že všetky neoprávnene použité prostriedky londýnskeho inštitútu Planet Earth, vo výške 27.000 dolárov, medzičasom vrátila.

Guribová-Fakimová (58), pôvodne uznávaná univerzitná profesorka chémie, sa stala prezidentskou Maurícia v roku 2015. Po vypuknutí škandálu najskôr odmietala odstúpiť a označovala sa za obeť očierňovacej kampane.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí