Jednou vetou

Jediný preživší páchateľ útoku na turistov v Tadžikistane dostal doživotie

Ilustračné foto

TASR

Súd v tadžickom hlavnom meste Dušanbe odsúdil na doživotie jediného preživšieho páchateľa útoku na zahraničných turistov, ku ktorému došlo v júli na juhu Tadžikistanu. Informovala o tom agentúra AFP.

Odsúdený Husajn Abdusamadov bol vodcom bandy útočníkov, ktorí  29. júla v okrese Dangara ležiacom juhovýchodne od Dušanbe, metropoly Tadžikistanu, autom vrazili do skupiny šiestich zahraničných turistov na bicykloch.  Na mieste činu zomreli dvaja občania USA, jeden Holanďan a jeden Švajčiar. Na telách mŕtvych sa našli aj bodné rany.

Ďalšia dvaja turisti – zo Švajčiarska a z Holandska – boli pri útoku zranení. Páchatelia útoku z miesta činu ušli. Ministerstvo spresnilo, že útočníci mali po svojej akcii v úmysle prejsť cez štátne hranice.

Podľa agentúry Interfax sa vyšetrovaním zistilo, že šlo o teroristický útok, ktorého cieľom bola destabilizácia situácie v krajine a poškodenie jej mena v zahraničí. Zodpovednosť za útok na skupinu zahraničných turistov prevzala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Domorodci na indickom ostrove zrejme zabili Američana

Tadžické úrady však deklarovali, že za útokom stojí Strana islamskej obrody (PIVT), ktorá je v krajine považovaná za teroristickú a zakázaná. Útok bol údajne spáchaný na pokyn člena PIVT Nosirhudžiho Ubajdova, po ktorom je v krajine od roku 2015 vyhlásené pátranie. Po útoku bol zadržaný len vodca zločineckej skupiny Abdusamadov. Ďalších jeho štyroch spolupáchateľov, ktorí kládli ozbrojený odpor, polícia zastrelila.

Súdny proces s Abdusamadovom a jeho spoločníkmi sa začal koncom októbra. Pred súd predstúpilo spolu 15 ľudí. Abdusamadov dostal doživotie, dve ďalšie osoby po 16 rokov väzenia a zvyšní 12 boli odsúdení na tresty odňatia slobody v rozpätí od roka do pol druha roka. V tejto skupine odsúdených je aj jedna žena, ktorej súd umožnil odklad výkonu trestu, kým jej dieťa nedosiahne plnoletosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia