Jednou vetou

Jednu z parížskych ulíc pomenovali po známej módnej návrhárke

Paríž

parisdailyphoto.com

Magistrát francúzskej metropoly Paríž v sobotu slávnostne pomenoval jednu z ulíc mesta po zosnulej módnej návrhárke Sonii Rykielovej. Ulica s názvom Allée Sonia Rykiel sa nachádza uprostred rozsiahleho bulváru v južnej časti mesta známej ako Rive gauche, kde návrhárka často nakupovala na trhovisku.

Ide o prvý prípad, keď Paríž pomenoval akýkoľvek druh cestnej komunikácie po módnom návrhárovi, prízvukuje stanica France 24. Rykielová si v roku 1968 otvorila svoj prvý módny butik v štvrti Saint-Germain-des-Prés, ktorý sa taktiež nachádza v 6. parížskom obvode, v krátkej vzdialenosti od miesta, ktoré teraz po nej nesie meno.

„Sonia Rykielová nám dala okúsiť slobodu, bola najparížskejšou zo všetkých Parížanov,“ uviedla starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová. Rykielovej nasledovníčka a šéfka jej módnej značky Julie de Libranová pripravila v predmetnom úseku, kde sa nachádzajú stánky s ovocím a zeleninou, tematickú módnu prehliadku.

Donald Trump sa pozitívne vyjadril o vzťahu s Kim Čong-unom

Vedenie mesta sa však ohľadom pomenovania ulice po ďalšom módnom návrhárovi – Karlovi Lagerfeldovi alebo Christianovi Diorovi – zatiaľ nevyjadruje. Pomenovanie po ikone francúzskej a svetovej módy Coco Chanelovej je politicky citlivé, keďže počas druhej svetovej vojny mala úzky kontakt s nacistickými dôstojníkmi.

Sonia Rykielová sa narodila židovským rodičom v roku 1930 v meste Neuilly-sur-Seine pri Paríži. Jej matka bola ruského pôvodu, otec rumunského. Zomrela v auguste 2016 vo veku 86 rokov na Parkinsonovu chorobu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia