Jednou vetou

Jemen: Povstalci po pohrebe svojho vodcu vypálili rakety na Saudskú Arábiu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Jemenskí šiitskí povstalci spriaznení s Iránom oznámili, že vypálili niekoľko balistických rakiet na územie susednej Saudskej Arábie krátko po tom, ako v bol sobotu v hlavnom meste Jemenu pochovaný jeden z vodcov povstaleckého hnutia, usmrtený pri nálete koalície pod saudskoarabským velením. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na správu televíznej siete al-Masíra, ktorá podporuje povstalcov známych ako húsíovia.

Podľa tohto zdroja húsíovia vypálili osem rakiet na významné objekty v oblasti Džázán na juhozápade Saudskej Arábie.

Správa neobsahovala ďalšie podrobnosti, raketový útok na Džázán však medzitým potvrdil predstaviteľ saudskoarabskej armády Turkí Málakí. Vo vyhlásení uviedol, že jemenskí povstalci vypálili na túto oblasť len štyri rakety, pričom „zámerne mierili na ľudnaté územie“. Dodal, že saudskoarabská protivzdušná obrana všetky rakety zachytila a nebola zaznamenaná nijaká ujma na zdraví alebo majetku.

Tisíce podporovateľov povstaleckého hnutia sa predtým zúčastnili v jemenskej metropole Saná na pohrebe Sáliha Sammáda, predsedu húsíjskej Najvyššej politickej rady, a šiestich jeho spolupracovníkov, ktorí zahynuli 19. apríla pri vzdušnom údere Rijádom vedenej koalície v jemenskej pobrežnej provincii Hudajda. Najvyšší predstaviteľ húsíov Abdal Málik Húsí prisľúbil pomstu za Sammádovu smrť.

Nad Saudskou Arábiou zneškodnili balistickú raketu vypálenu z Jemenu

Podľa oficiálnych saudskoarabských údajov, ktoré prevzala DPA, húsíovia za posledné tri roky vypálili na Saudskú Arábiu vrátane hlavného mesta Rijád už 130 rakiet. Saudská Arábia stojí na čele vojenského ťaženia proti jemenským povstalcom od roku 2015.

Televízna stanica al-Arabíja v sobotu uviedla, že najmenej 38 povstalcov zahynulo počas uplynulej noci pri nálete Rijádom vedenej koalície v hlavnom meste Jemenu, ktoré ovládajú húsíovia. Terčom náletu bolo sídlo ministerstva vnútra, kde mali stretnutie poprední predstavitelia húsíjského hnutia.

Saudskoarabská štátna televízia uviedla, že pri nočnom nálete zahynuli aj dvaja lídri húsíov, bližšie detaily ani ich mená však nepriniesla. Samotní jemenskí povstalci sa k správam zatiaľ nevyjadrili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia