Jednou vetou

Jemenská odnož al-Káidy sľubuje pomstu za popravy v Saudskej Arábii

Ilustračné foto

foto: TASR

Jemenská odnož džihádistickej organizácie al-Káida prisľúbila odplatu za popravy, ktoré tento týždeň vykonali v Saudskej Arábii. Podľa agentúry AP, ktorá o tom informovala, táto výzva naznačuje, že niektoré z 37 osôb, popravených sťatím za zločiny súvisiace s terorizmom, boli zrejme príslušníkmi tejto džihádistickej organizácie.

Polícia pátra po 11 zbraniach odovzdaných po útokoch v mešitách

Al-Káida na Arabskom polostrove vo svojom vyhlásení na spriaznených weboch obvinila Saudskú Arábiu, že obetovala krv „šľachetných detí národa, aby upokojila Ameriku.“

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že al-Káida nikdy nezabudne „na ich preliatu krv a pomstí ich.“

V Saudskej Arábii tento utorok popravili 37 osôb usvedčených z trestných činov súvisiacich s terorizmom. Hromadné popravy sa konali v saudskoarabskej metropole Rijád, v mestách Mekka a Medina a v ďalších oblastiach Saudskej Arábie.

Väčšina z popravených bola v médiách označovaná za šiitov, ale prinajmenšom jeden bol sunnitským militantom. Jeho telo bolo po poprave verejne vystavené ako výstraha pre ostatných.

Polícia na Cypre rieši prípad sériového vraha

Tieto popravy vyvolali kritiku ľudskoprávnych organizácií. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová ich dôrazne odsúdila a vyslovila podozrenie, že odsúdeným pravdepodobne nebol zaistený spravodlivý súdny proces. Podľa Bacheletovej najmenej traja z popravených boli maloletí.

Organizácia Amnesty International v reakcii uviedla, že väčšinu popravených tvorili šiitskí muži odsúdení v zinscenovaných procesoch, ktoré boli v rozpore s medzinárodnými normami a s obžalobou založenou na priznaniach vynútených mučením.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených