Jednou vetou

JIT nebude žiadať vydanie podozrivých v kauze letu MH17, ale očakáva spoluprácu

Ľudia chodia medzi troskami zostreleného malajzijského dopravného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo neďaleko ukrajinsko-ruskej štátnej hranice na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Holandská televízia NPO zverejnila v utorok 18. júna 2019 mená štvorice mužov, ktorí sa v júli 2014 mohli podieľať na zostrelení dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou.

foto: TASR/AP

Spoločný vyšetrovací tím (JIT) v stredu oznámil, že nebude od Ruska požadovať vydanie podozrivých v prípade zostrelenia dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou, "pretože ruská ústava, podobne ako ukrajinská, zakazuje vydávanie svojich občanov". Informovala o tom agentúra Interfax.

Kremeľ odmieta komentovať najnovšie závery vyšetrovania v kauze letu MH17

Prokurátor Fred Westerbeke dodal, že JIT by napriek tomu uvítal, keby Ruská federácia podozrivých vydala.

Westerbeke tiež vyzval Moskvu, aby spolupracovala s vyšetrovateľmi. Holandsko sa podľa neho na Ruskú federáciu obráti so žiadosťou, aby tamojšie orgány vypočuli podozrivých. „Budeme tiež formálne apelovať na Ukrajinu, aby vypočula ukrajinského podozrivého,“ dodal.

V súvislosti so zostrelením lietadla Boeing 777 nad východom Ukrajiny chce JIT stíhať ruských štátnych príslušníkov Igora Girkina, známeho aj pod menom Strelkov, Sergeja Dubinského a Olega Pulatova, ako aj ukrajinského občana Leonida Charčenka, a to v súlade s holandským právom.

Westerbeke povedal, že štvorica podozrivých sa pred súdom bude zodpovedať za to, že na východnú Ukrajinu dopravili systém BUK, z ktorého vystrelená raketa zasiahla lietadlo s 298 ľuďmi na palube. Všetci cestujúci zomreli.

Girkin je bývalým plukovníkom v ruskej tajnej služby FSB a v samozvanej Doneckej ľudovej republike pôsobil vo funkcii ministra obrany. Dubinskij je bývalým dôstojníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU. Pulatov bol príslušníkom ruských jednotiek osobitného určenia.

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

Charčenko bojoval na strane proruských separatistov. Ich spoluúčasť na zostrelení civilného lietadla dokazujú odpočuté telefonické rozhovory, ktoré analyzovali vyšetrovatelia JIT, uviedla agentúra AFP.

JIT vlani v máji uviedol, že protilietadlová raketa BUK, ktorá zasiahla Boeing 777, sa nachádzala vo výzbroji 53. brigády protivzdušnej obrany z mesta Kursk na juhozápade Ruska.

Súdny proces so štvoricou obvinených sa začne 9. marca 2020, informovali v stredu pozostalí po obetiach, ktorí sa so správou JIT oboznámili ešte skôr ako novinári.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia