Jednou vetou

Johnson je presvedčený, že britský parlament novú dohodu o brexite schváli

Britský premiér Boris Johnson

foto: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli vyhlásil, že je presvedčený o tom, že parlament jeho krajiny podporí pozmenenú dohodu o brexite, ktorú jednomyseľne podporili hlavy vlád a štátov ostatných 27 členských krajín Únie.

„Som viac ako presvedčený, že keď si moji kolegovia v parlamente preštudujú túto dohodu, budú ochotní za ňu hlasovať,“ uviedol Johnson pred novinármi v Bruseli po skončení prvej tematickej časti rokovaní lídrov EÚ. Britský parlament by mal o revidovanej dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ hlasovať v sobotu 19. októbra.

Barnier povedie rokovania medzi EÚ a Britániou aj po brexite

Johnson vyjadril presvedčenie, že nová „rozvodová dohoda“ je dobrým riešením aj pre „našich priateľov v EÚ“, a zdôraznil skutočnosť, že z Únie skutočne odchádza „spojené kráľovstvo“, čiže Anglicko spolu so Škótskom, Walesom a Severným Írskom, ktoré môže spoločne rozhodovať o svojej budúcnosti.

„Môžeme opätovne a spoločne prevziať kontrolu, ako sa hovorí, nad našimi peniazmi, našimi hranicami a našimi zákonmi,“ uviedol premiér. Rovnako zdôraznil, že jeho krajina bude schopná uzatvárať dohody o voľnom obchode po celom svete a môže začať budovať – po takmer tri a pol roku rokovaní o brexite – celkom nové vzťahy „s našimi priateľmi a partnermi v EÚ“.

Johnson vyjadril nádej, že Britov čaká „veľmi vzrušujúce obdobie“, a teraz, keď sa podarilo dohodnúť o rozvode, podľa neho začína čas na budovanie nových vzťahov.

„Toto je naša šanca ako demokratov v Spojenom kráľovstve, aby sme ukončili brexit a vystúpili 31. októbra. Je to šanca zamerať sa na naše priority, na priority ľudí, na národný zdravotnícky systém, poslať na ulice ďalších 20.000 policajtov, zvýšiť financovanie vzdelávania v celej krajine a zaistiť čo najväčšie možné zvýšenie životnej úrovne,“ vysvetlil premiér.

Merkelová dohodu o brexite označila za „kompromis pre všetky strany“

Podľa jeho slov uplynulé triapolročné obdobie rokovaní o podobe brexitu nebolo pre Spojené kráľovstvo ľahké, naopak, bolo to dlhé, bolestivé a rozdeľujúce obdobie a teraz nastal čas, aby sa krajina zjednotila. „Nastal čas, aby sa poslanci spojili a dotiahli túto vec do konca a, ako hovorím, začali budovať nové a pokrokové partnerstvo s našimi priateľmi z EÚ, s ktorými samozrejme máme spoločných mnoho priorít,“ opísal situáciu šéf britskej vlády.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však vo štvrtok dala jasne najavo, že s novou dohodou o brexite nesúhlasí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího