Jednou vetou

Johnson navrhuje Bruselu nahradenie tzv. írskej poistky

Britský premiér Boris Johnson

foto: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson navrhol v stredu Bruselu, aby sa v dohode s Európskou úniou nahradila tzv. írska poistka, ktorej cieľom je zabrániť zavedeniu režimu tvrdej hranice medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko. Informovala o tom televízna stanica Sky News.

Johnson požiadal EÚ, aby sa zaoberala jeho novým plánom, a varoval, že brexit bez dohody by predstavoval „zlyhanie štátnického umenia, za ktoré budeme všetci zodpovední“. V liste predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi uviedol, že súčasná írska poistka je „cestou nikam“ a „musí sa nájsť nová cesta vpred“. Navrhuje, aby sa v dohode o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ nahradila kontrolami v prístavoch v Írskom mori a ďaleko od hranice v Írsku.

Podľa tohto plánu by mala Veľká Británia – Anglicko, Wales a Škótsko – dosiahnuť obchodnú dohodu s EÚ do konca roku 2020. Severné Írsko by opustilo colnú úniu EÚ, ale aj ďalšie štyri roky by bolo naďalej viazané smernicami jednotného trhu, čo sa týka poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov a priemyselného tovaru. Potom by sa Severné Írsko rozhodlo, či sa chce aj ďalej riadiť pravidlami EÚ, alebo sa vytvorí „tvrdá hranica“.

Británia opustí Európsku úniu 31. októbra, uviedol Johnson

Johnson predtým v prejave počas posledného dňa zjazdu Konzervatívnej strany v Manchestri uviedol, že Británia opustí Európsku úniu 31. októbra, nech sa stane, čo sa stane. „Nijaké kontroly na hraniciach Severného Írska alebo v ich blízkosti nebudú,“ sľúbil a dodal, že Británia bude rešpektovať „mierový proces a Veľkopiatkovú dohodu“.

„Áno, zo strany Spojeného kráľovstva je to kompromis, dúfam, že to naši priatelia pochopia a aj oni pristúpia na kompromis,“ povedal Johnson na margo návrhov na úpravu režimu na hraniciach Írskej republiky a Severného Írska.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba