Johnson prirovnal Rusko k starovekej Sparte

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

Foto: TASR

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson prirovnal Rusko k "uzavretej a nevľúdnej" starovekej Sparte, hoci zdôraznil, že je nevyhnutné s ním spolupracovať.

Johnsonov výrok prišiel iba niekoľko dní pred jeho cestou do Moskvy, informovala agentúra TASS.

Rusko sa nikdy nesprávalo tak nepriateľsky ako teraz

„Čítal som Thúkydidésove dejiny peloponézskej vojny. Bolo mi jasné, že demokracia, otvorenosť, kultúra a civilizácia Atén predstavovali analógiu k Spojeným štátom a k Západu. Rusko bolo pre mňa zasa uzavreté, nevľúdne, militaristické a protidemokratické – ako Sparta,“ uviedol Johnson pre denník The Sunday Times.

„Keď padol Berlínsky múr, nastal výnimočný moment nádeje na zmenu a náhle bolo všetko veľmi odlišné. Dnes už viem, že išlo o úplnú ilúziu. Rusko sa totiž od skončenia studenej vojny nikdy nesprávalo voči Spojenému kráľovstvu či západným záujmom tak nepriateľsky ako teraz,“ dodal šéf britskej diplomacie.

Destabilizujúce aktivity Moskvy na Balkáne

Johnson hovoril o udalostiach na Kryme z roku 2014 ako o príklade zmieneného nepriateľstva, a zmienil aj „destabilizujúce aktivity“ Moskvy na Balkáne. Súčasné vzťahy s Kremľom však zároveň označil za tragédiu. Podľa britského periodika má Johnson odcestovať na návštevu Ruska vo štvrtok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na Johnsonov výrok reagovalo slovami: „Vojny medzi Aténami a Spartou oslabili staroveké Grécko, čo využili Peržania a Macedónci. Dnešné rozbroje, ktoré vyvoláva a podporuje Západ, vrátane tých na európskom svetadiele, nepochybne oslabujú západnú civilizáciu a vystavujú ju hrozbám, akou je napríklad Islamský štát.“

Môže vás zaujímať

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom