Jednou vetou

Johnson: Problém Kašmíru si musia vyriešiť India a Pakistan medzi sebou

Britský premiér Boris Johnson

Foto:: Reddit

India a Pakistan si musia vyriešiť problém Kašmíru medzi sebou, uviedol v utorňajšom telefonickom rozhovore s indickým premiérom Naréndrom Módím jeho britský náprotivok Boris Johnson.

Britský premiér „objasnil, že Spojené kráľovstvo vníma problém Kašmíru ako problém, ktorý si majú bilaterálne vyriešiť India a Pakistan. Zdôraznil dôležitosť riešenia problémov prostredníctvom dialógu“, uviedla hovorkyňa britskej vlády, ktorú citovala agentúra AFP.

Napätie medzi Indiou a Pakistanom sa začalo stupňovať, keď India 5. augusta odobrala regiónu Džammú a Kašmír špeciálny štatút a zaviedla tam bezpečnostné opatrenia. S ich uvoľňovaním začala postupne cez víkend.

Prokurátor nariadil zhabanie lode Open Arms a evakuáciu migrantov

Väčšina historického územia Kašmíru je rozdelená medzi regionálnych rivalov Indiu a Pakistan, pričom obe krajiny si robia nároky na celú túto oblasť. V indickom zväzovom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom Aksai Čin ovláda napriek indickým nárokom Čína. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie