Jednou vetou

Johnson uvažuje o tvrdých hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

Foto: TASR

Bolo by pomýlené usilovať sa o to, aby po odchode Británie z Európskej únie neboli medzi Severným Írskom a Írskou republikou ani naďalej "nijaké hranice", v liste adresovanom premiérke Therese Mayovej to podľa spravodajskej televízie Sky News uviedol britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.

V liste premiérke, ktorý sa Sky News podarilo získať, sa Johnson tiež usiluje bagatelizovať „prehnané pripisovanie významu kontrol“ na vonkajších hraniciach Európskej únie.

Johnson vo svojom liste zachádza dokonca tak ďaleko, že uvažuje o tvrdých hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou. „Aj keď budú znovu zavedené tvrdé hranice, predpokladáme, že 95 percent tovaru aj tak prekročí hranicu bez kontroly,“ napísal Johnson.

Ešte v novembri šéf britskej diplomacie v parlamente povedal, že návrat k tvrdým hraniciam nie je možný. „Nijaké tvrdé hranice nemôžu vzniknúť. To by bolo nemysliteľné a bolo by to ekonomické a politické šialenstvo“.

Vo februári 2016, teda pomerne krátko pred júnovým referendom, Johnson sľúbil, že írske hranice zostanú „absolútne nezmenené“.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule