Jednou vetou

Johnson v uniknutej nahrávke pripustil, že brexit môže skončiť krachom

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

foto: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson pripustil, že kompromisy, ktoré robí vláda Spojeného kráľovstva, by mohli znamenať, že Británia ostane aj po brexite pripútaná k Európskej únii. S odvolaním sa na uniknutú nahrávku, ktorú získal web Buzzfeed, o tom v piatok informovala agentúra AP.

Podľa Buzzfeedu Johnson na stredajšej súkromnej večeri s podporovateľmi brexitu taktiež priznal svoj narastajúci obdiv k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten by podľa jeho slov viedol rokovania s Bruselom o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ omnoho razantnejšie.

Britská vláda pripustila možnosť konania referenda o brexitovej dohode

„Predstavte si, keby brexit robil Trump. Išiel by do toho čertovsky tvrdo. Všetko by sa rozpadlo, nastal by všade chaos. Všetci by si mysleli, že sa zbláznil. Lenže ono by to niekam mohlo viesť,“ povedal šéf britskej diplomacie, ktorého citovala spravodajská televízia Sky News.

Johnson pred členmi skupiny Conservative Way Forward (Konzervatívna cesta vpred) povedal, že rokovania s Bruselom spejú do fázy, keď budú Briti „bojovnejší“. Pripustil, že brexit môže skončiť krachom. „Musíte sa zmieriť s tým, že to môže skončiť aj krachom. Nechcem, aby niekto vtedy panikáril. Žiadnu paniku,“ vyhlásil Johnson, ktorý ale zároveň vyjadril presvedčenie, že všetko nakoniec dobre dopadne.

Šéf britskej diplomacie v uniknutej nahrávke taktiež zdôraznil, že brexit sa uskutoční a že bude nezvratný. „Je tu však riziko, že nebude taký, aký sme ho chceli,“ dodal. Varoval tiež, že nakoniec by Británia mohla s Bruselom dospieť k dohode nerešpektujúcej mnohé krajné hranice, ktoré už podporovatelia brexitu nechceli prekročiť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia