Jednou vetou

Johnsonova vláda bojuje proti online dezinformáciám o koronavíruse

Britský premiér Boris Johnson počas prejavu pred svojím sídlom na Downing Street 10 v Londýne 6. novembra 2019 pred formálnym začiatkom predvolebnej kampane vládnej Konzervatívnej strany

foto: TASR/AP

Špeciálny tím rieši minimálne desať prípadov za deň.

Britská vláda v spolupráci s predstaviteľmi sociálnych sietí bojuje proti šíreniu nepravdivých informácií týkajúcich sa koronavírusu na internete. Britský minister kultúry Oliver Dowden vyhlásil, že je potrebné konať a „zastaviť šírenie klamstiev, ktoré by mohli stáť ľudí život“.

Špeciálny tím odstraňuje falošné správy, pričom denne ich rieši minimálne desať. Zameriava sa na množstvo online problémov, ako napríklad na „expertov“, ktorí zverejňujú nesprávne zdravotnícke informácie a zločincov špecializujúcich sa na phishing.

Minulý týždeň začala vláda posielať občanom správy, v ktorých ich žiadala, aby zostali doma. O niekoľko hodín neskôr sa začali šíriť rôzne falošné verzie tejto správy. V jednej písali, že nedodržanie vládnej výzvy potrestajú pokutou.

Vláda opäť spustila kampaň, v ktorej upozorňuje ľudí, aby si poriadne rozmysleli, čo zverejnia na internete. Konzervatívny poslanec Damian Collins vyhlásil, že situácia je nebezpečná, pretože sa „stále deje niečo nové a preto je jednoduchšie šíriť nepravdivé informácie“. Zriadil tiež online službu, kde sa môžu ľudia podeliť o správy, ktoré dostali a týkajú sa koronavírusu.

VIDEO: Premiér Johnson sa nakazil koronavírusom

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím