Jednou vetou

Johnsonovi gratulovali aj von der Leyenová a Macron

Boris Johnson

foto: TASR/AP

Nastávajúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová zablahoželala v utorok britskému exministrovi zahraničných vecí Borisovi Johnsonovi k zvoleniu za nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý bude zrejme čoskoro aj britským premiérom. Podobne mu zagratuloval i vyjednávač EÚ pre tzv. brexit Michel Barnier a francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala tlačová agentúra AFP.

„Blahoželám Borisovi Johnsonovi k nominácii na premiéra,“ povedala von der Leyenová v Paríži. „Teším sa na dobrý pracovný vzťah s ním,“ dodala a pokračovala: „Je veľa rôznych a ťažkých záležitostí, ktoré budeme spoločne riešiť. Máme pred sebou náročné časy.“

„Tešíme sa na konštruktívnu prácu s premiérom Borisom Johnsonom, keď sa ujme úradu, pri napomáhaní ratifikácii Dohody o odchode (Spojeného kráľovstva z Európskej únie) a pri dosiahnutí riadeného brexitu,“ napísal na Twitteri vyjednávač EÚ Michel Barnier.

Paška: Bude dobré, ak bude EÚ pozorne počúvať výhrady Johnsona k brexitu

„Sme pripravení prepracovať dohodnutú deklaráciu o novom partnerstve v súlade s inštrukciami Európskej rady,“ uviedol Barnier. Na mysli mal nezáväzný politický plán pre budúce vzťahy EÚ a Británie, ktorý podpísala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová vlani v novembri.

Francúzsky prezident Macron vyhlásil: „Gratulujem Borisovi Johnsonovi a zatelefonujem mu, keď sa oficiálne stane premiérom.“

„Veľmi s ním chcem čo najskôr začať pracovať, a nielen na európskych témach a pokračovaní rokovaní súvisiacich s brexiton, ale aj na medzinárodných záležitostiach, na ktorých úzko spolupracujeme s Britániou a Nemeckom… napríklad na situácii v Iráne,“ dodal francúzsky líder.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia