Jordánsko varovalo USA pred uznaním Jeruzalema za hlavné mesto Izraela

Ilustračné foto

TASR/AP

Jordánsko v nedeľu varovalo amerického prezidenta Donalda Trumpa pred "nebezpečnými dôsledkami", ak uzná Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Podľa agentúry DPA Trump zvažuje, že oznámi tento krok už v stredu, čo by znamenalo významnú zmenu v dlhodobej politike USA, či už vládli republikáni alebo demokrati.

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safadí uviedol, že o záležitosti hovoril už so šéfom americkej diplomacie Rexom Tillersonom. „Takéto rozhodnutie by vyvolalo hnev v arabskom moslimskom svete, podnietilo by napätie a ohrozilo by mierové snahy,“ napísal na Twitteri.

Trumpov zať a poradca Jared Kushner uviedol, že prezident sa v tejto veci ešte nerozhodol. „Stále ešte hodnotí množstvo rozličných faktov,“ konštatoval.

Hrozba pre budúcnosť mierového procesu

Pred uznaním Jeruzalema za hlavné mesto Izraela v nedeľu varoval Spojené štáty aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás. Uznanie Jeruzalema za hlavné metro židovského štátu alebo presťahovanie amerického veľvyslanectva do Jeruzalema bude podľa neho „predstavovať hrozbu pre budúcnosť mierového procesu a je to neprijateľné“.

Americkí predstavitelia tvrdia, že prezident USA možno uzná Jeruzalem za izraelské hlavné mesto, aby tak vyvážil pravdepodobné oddialenie svojho sľubu z volebnej kampane, že do Jeruzalema presťahuje americké veľvyslanectvo.

Izrael pokladá za svoje hlavné mesto Jeruzalem, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch. Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania