Jourová: Ddržiavajte smernicu o právach obetí zločinov

Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť

foto: TASR

Európska únia je založená na princípoch dôstojnosti, spravodlivosti a solidarity a obete zločinov si zaslúžia podporu a ochranu, aby mohli obnoviť svoj život. Uviedla to vo štvrtok eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová pri príležitosti Európskeho dňa obetí zločinu. Ten pripadá na 22. februára.

Európska komisia (EK) v tejto súvislosti pripomenula, že každoročne sa v rámci EÚ stane obeťou trestného činu približne jeden zo siedmich ľudí.

Jourová v stanovisku pre médiá uviedla, že EÚ má najvyššie štandardy, pokiaľ ide o práva obetí násilných činov. Prijatá smernica o právach obetí podľa nej zaručuje, že všetky obete trestných činov v Európe získajú primeranú podporu, ochranu a prístup k spravodlivosti bez ohľadu na to, kde sa v Európe nachádzajú.

„Bohužiaľ, tieto práva zostanú len slovami, ak ich členské štáty neaplikujú v praxi. Je mi ľúto, že niektoré krajiny EÚ od novembra 2015 tieto pravidlá úplne neprevzali. Opätovne vyzývam tieto krajiny, aby bezodkladne prijali potrebné opatrenia,“ konštatovala Jourová.

Pripomenula, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v októbri 2017 vymenoval belgickú političku Joelle Milquetovú za svoju osobitnú poradkyňu pre odškodnenie obetí trestných činov. Milquetová sa v tejto úlohe venuje vylepšeniu systému odškodnenia pre obete zločinov v celej EÚ.

EK v tejto súvislosti v marci 2017 prijala aj nové pravidlá na posilnenie práv obetí terorizmu. Táto smernica by mala byť transponovaná do vnútroštátnej legislatívy krajín EÚ do septembra tohto roka.

Môže vás zaujímať

Časť ukrajinskej delegácie sa zúčastní na najbližšej schôdzi PZ RE