Jednou vetou

Juhoafrická polícia zadržala Dánku podozrivú z rozsiahlej sprenevery

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Dánsku občianku, považovanú za hlavnú podozrivú v prípade rozsiahlej sprenevery štátnych financií, zadržali v pondelok na území Juhoafrickej republiky (JAR). Ešte vo štvrtok zadržali takisto v JAR aj ďalšieho muža podozrivého v tejto kauze, informovala tlačová agentúra AP.

 Dánska generálna prokuratúra oznámila, že podozrivú ženu, ktorú identifikovali ako 64-ročnú Brittu Nielsenovú, zadržali v Johannesburgu. Ide o výsledok spolupráce dánskeho útvaru pre boj proti závažnej ekonomickej a medzinárodnej trestnej činnosti s nešpecifikovanými medzinárodnými orgánmi. Kodaň bude žiadať o jej vydanie do vlasti.

Separatisti uniesli desiatky študentov a riaditeľa školy v Kamerune

V dôsledku uvedenej sprenevery prišiel dánsky štátny úrad sociálneho zabezpečenia o najmenej 111 miliónov korún (14,9 milióna eur). Nielsenová pracovala v tomto úrade 40 rokov, pričom si údajne prisvojovala peniaze určené na pomoc znevýhodneným osobám, ako sú bezdomovci a hendikepovaní. Krátko pred tým, ako sa v októbri o tejto kauze dozvedela verejnosť, podozrivá odišla z Dánska, kde po nej začali pátrať prostredníctvom Interpolu. Podľa dánskych médií vlastní Nielsenovej rodina viacero nehnuteľností v JAR.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia