Jednou vetou

Juhokórejčan sa zapálil pred japonským veľvyslanectvom; zraneniam podľahol

Ilustračné foto

TASR/AP

Muž sa podpálil v piatok blízko japonského veľvyslanectva v juhokórejskom hlavnom meste Soul a po niekoľkých hodinách zomrel. Išlo o 78-ročného Juhokórejčana, informovala polícia. Tragédia sa stala v období vyostrujúcich sa obchodných a politických sporov medzi Soulom a Tokiom, pripomína agentúra AP.

Polícia dodala, že muž s priezviskom Kim zomrel v nemocnici v Soule, kde mu popáleniny liečili.
Muž sa zapálil vnútri svojho auta zaparkovaného pred budovou, kde sídli japonské veľvyslanectvo. Vo vozidle sa našli horľavé látky.

KĽDR varovala, že manévre Južnej Kórey a USA môžu ovplyvniť jadrové rokovania

Podľa polície Kim pred incidentom povedal svojmu známemu, že sa pokúsi podpáliť, lebo cíti odpor k Japonsku.
Vzťahy medzi oboma krajinami sa nachádzajú v najhoršom štádiu odvtedy, čo Japonsko nedávno sprísnilo export niektorých materiálov potrebných pre špičkové technológie.

Japonsko zaviedlo začiatkom júla reštrikcie napríklad na vývoz niektorých chemikálií používaných pri výrobe čipov a smartfónov a tiež technológií do Južnej Kórey pre spor so Soulom o nútenej práci počas druhej svetovej vojny.

Južná Kórea odmieta obvinenia Japonska z nelegálneho vývozu fluorovodíka do KĽDR

Nové pravidlá Tokio zaviedlo v reakcii na rozhodnutie juhokórejských súdov, ktoré nariadili japonským firmám, aby odškodnili Juhokórejčanov za nútené práce počas vojny.

Japonsko a Južná Kórea sú demokratickými štátmi, trhovými ekonomikami a spojencami USA. Ale ich vzťahy sú už desaťročia napäté v dôsledku brutálnej koloniálnej vlády Japoncov na Kórejskom polostrove v rokoch 1910-45.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia