Jednou vetou

Juhokórejský prezident Mun Če-in sa vrátil z trojdňového summitu s Kim Čong-unom

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un

foto: TASR

Juhokórejský prezident Mun Če-in sa vo štvrtok vrátil do vlasti po skončení trojdňového summitu so vodcom KĽDR Kim Čong-unom, ktorý sa konal v severokórejskej metropole Pchjongjang.

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap Mun Če-in odletel z KĽDR krátko po tom, ako obaja lídri spoločne vystúpili na posvätnú horu Pektu, kam sa vyviezli lanovkou. Spoločný výstup mal podľa Jonhapu symbolicky podčiarknuť úspech pchjongjangského summitu.

Lietadlo s juhokórejskou delegáciou vzlietlo z vojenského letiska nachádzajúceho sa neďaleko hory Pektu. Po zhruba dvojhodinovom lete pristálo v podvečerných hodinách miestneho času na leteckej základni pri Soule.

Lídri oboch Kóreí absolvovali výstup na posvätnú horu Pektu

Kim ešte venoval Munovi dve tony vzácnych húb rastúcich v KĽDR, ktoré dal letecky priviezť do Južnej Kórey ešte pred štvrtkovým ukončením summitu. Zásielka má byť distribuovaná členom rodín, ktoré rozdelila hranica medzi oboma Kóreami.

Mun Če-in by sa mal na budúci týždeň stretnúť v New Yorku s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Očakáva sa, že sa bude snažiť presvedčiť šéfa Bieleho domu, aby urobil určité ústupky voči KĽDR.

Babiš víta podporu afrických štátov, diskusia o migrácii ho sklamala

Sverná a Južná Kórea sa v rámci tohtotýždňového summitu lídrov, v poradí už tretieho v tomto roku, dohodli na vytvorení námornej, vzdušnej a pozemnej nárazníkovej zóny v pohraničnej oblasti v záujme zredukovania vojenského napätia, zabránenia náhodným potýčkam a budovania dôvery. Severokórejský vodca taktiež ubezpečil, že bude pokračovať v denuklearizácii Kórejského polostrova.

Mun Če-in a Kim Čong-un sa dohodli na tom, že sa ešte tento rok stretnú na ďalšom bilaterálnom summite, ktorý by sa mal uskutočniť v Soule.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi