Jednou vetou

Juhokórejský prezident: Summit USA-KĽDR je začiatkom nových mierových dejín

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR

Juhokórejský prezident Mun Če-in privítal výsledky utorňajšieho summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Nazval ho historickou udalosťou, ktorá podľa neho ukončí posledný konflikt studenej vojny, a začne písať nové dejiny mieru a spolupráce na Kórejskom polostrove. Informovala o tom agentúra Jonhap.

„Z celého srdca gratulujem a vítam úspech historického summitu USA-KĽDR,“ uvádza sa v Mun Če-inovom vyhlásení, ktoré prišlo niekoľko hodín po tom, čo sa v Singapure skončilo historicky prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Rusko označilo summit Trumpa a Kima za dôležitý krok vpred

„Moja veľká najväčšia chvála patrí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a predsedovi Kim Čong-unovi za ich odvahu a smelé rozhodnutie,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení juhokórejského prezidenta.

V spoločnom vyhlásení podpísanom po summite v Singapure sa Trump a Kim zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Išlo vôbec o prvé osobné stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom, i keď Trump pre americkú televíziu ABC potvrdil, že v minulosti už s Kimom hovoril telefonicky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia