Juhokórejský prezident vyzval na dohodu, ktorá ukončí jadrový program KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyzval v piatok Spojené štáty a Severnú Kóreu, aby urobili pokrok smerom k dohode, ktorá ukončí severokórejský jadrový program. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pompeo vyzval Severnú Kóreu, aby sa vydala cestou Vietnamu

„Keď sa vodca (Kim Čong-un) bude držať sľubu denuklearizácie, bude schopný svoju krajinu priviesť k prosperite,“ povedal Mun v prejave počas svojej návštevy v Singapure.

„Táto cesta nie je nikdy ľahká, ak sú však dohody zo summitu implementované úprimne, cieľ sa dá dosiahnuť,“ pripomenul juhokórejský prezident s odvolaním sa na júnové stretnutie severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré sa uskutočnilo práve v Singapure.

Južná Kórea je podľa Muna ochotná vybudovať ekonomické spoločenstvo s KĽDR, keď sa podarí utlmiť jadrové ambície Pchjongjangu, cituje Reuters.

Trumpa potešil list od Kima, tvrdí, že došlo k veľkému pokroku

Americký prezident Donald Trump vyjadril v pondelok presvedčenie, že severokórejský vodca Kim Čong-un splní svoj záväzok voči denuklearizácii. A to aj napriek nedávnym vyhláseniam Pchjongjangu, podľa ktorých majú Spojené štáty v rámci vyjednávaní „jednostranné a zlodejské požiadavky“.

Ako informovala agentúra AP, išlo o prvú Trumpovu reakciu na kritické tlačové vyhlásenie KĽDR, ktoré vydal Pchjongjang v sobotu po odlete amerického ministra zahraničných veci Mikea Pompea z krajiny.

Pompeo viedol v Severnej Kórei rokovania o realizácii plánu na denuklearizáciu a po ich skončení deklaroval posun a viacero dohôd. Pchjongjang však vzápätí označil rokovania s Pompeom za „poľutovaniahodné“ s tým, že poškodili pozitívny duch júnového summitu prezidenta Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una v Singapure.

Môže vás zaujímať

Mladíka odsúdili za krádež kráľovských klenotov na 4,5 roka