Juncker a Tusk zaslali Mayovej list so zárukami podporujúcimi „rozvodovú“ dohodu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa rozpráva s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk zaslali v pondelok spoločný list britskej premiérke Therese Mayovej, v ktorom zopakovali sérii záruk v súvislosti s utorňajším hlasovaním poslancov britského parlamentu o dohode, ktorá má pripraviť riadený odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Britská vláda potvrdila prijatie listu od Junckera a Tuska, ktorý má zmierniť obavy zákonodarcov Spojeného kráľovstva ohľadom dohody o brexite, ktorá je výsledkom viac ako dvojročných rokovaní medzi britskými a európskymi vyjednávačmi.

Dokument z Bruselu pre premiérku Mayovú ponúka záruky, že najspornejšia časť dohody o brexite, takzvaná „írska poistka“ (backstop) zameraná na udržanie režimu otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, je zo strany EÚ zamýšľaná ako dočasné opatrenie. Malo by sa uplatňovať iba dovtedy, kým to bude nevyhnutne potrebné.

Británia pozastaví proces brexitu, ako by mala odísť bez dohody, tvrdí Mayová

„Rada EÚ 13. decembra rozhodla o viacerých dodatočných zárukách, najmä pokiaľ ide o pevný záväzok pracovať rýchlo na prijatí budúcej dohody, ktorá do 31. decembra 2020 vytýči alternatívne opatrenia, aby sa írska poistka nemusela aktivovať,“ uvádza sa v liste. Dokument zdôrazňuje, že členské štáty EÚ sú jednotné v tom, že ak by sa mala írska poistka aktivovať, tak sa bude uplatňovať iba dočasne, kým nebude nahradená následnou dohodou. Nová dohoda by podľa Tuska a Junckera mala zabrániť návratu k „tvrdej hranici“ medzi Írskom ako členom EÚ a severobritskou provinciou Severné Írsko.

V prípade, že v utorok britskí poslanci zahlasujú za dohodu o riadenom brexite, Spojené kráľovstvo opustí Úniu 29. marca a od nasledujúceho dňa do konca roku 2020 bude platiť prechodné obdobie zamerané za zmiernenie šoku z brexitu a nájdenie dohody, ktorá vyrieši otázku budúcej írsko-severoírskej hranice.

Skupina europoslancov vyzýva v liste Britov, aby zostali v Európskej únii

Juncker a Tusk však vo svojom liste opätovne pripomenuli, že EÚ (zvyšných 27 členských štátov) odmieta prerokovať „rozvodovú“ dohodu a že táto dohoda platí tak, ako bola prijatá na mimoriadnom summite EÚ z 25. novembra 2018. „Nemôžeme súhlasiť s niečím, čo mení alebo čo je v rozpore s dohodou o odstúpení,“ uviedli obaja lídri.

V druhej časti svojho listu Tusk a Juncker zdôraznili, že v prípade riadeného brexitu, ktorý by musel schváliť a ratifikovať britský parlament, začne európska strana s okamžitými prípravami na dohodu o budúcom partnerstve EÚ so Spojeným kráľovstvom.

Ak sa EÚ nezreformuje, AfD považuje dexit za nevyhnutný

Podľa ich vyjadrenia sú európski vyjednávači pripravení na formálne rokovania o budúcich vzťahoch v najkratšom možne termíne vzhľadom na spoločné ambície Únie a Spojeného kráľovstva dohodnúť sa v tejto otázke ešte do konca prechodného obdobia.

„Obaja budeme pripravení podpísať zmluvu o brexite, len čo prebehne zmysluplné hlasovanie v parlamente Spojeného kráľovstva. To umožní okamžité prípravy na budúce partnerstvo so Spojeným kráľovstvom po jeho vystúpení z EÚ a zaistí čo najskoršie začatie rokovaní o budúcich vzťahoch,“ uvádza sa v závere listu pre Mayovú.

Môže vás zaujímať

Taliansko povolilo vstup na svoje územie 10 migrantom z lode Sea Watch 3