Jednou vetou

Juncker dúfa, že nová slovinská vláda pomôže pri budovaní spoločnej Európy

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker zablahoželal v pondelok slovinskému politikovi Janezovi Janšovi k víťazstvu jeho Slovinskej demokratickej strany (SDS) v nedeľňajších parlamentných voľbách. Zároveň vyjadril nádej, že budúca vláda bude príspevkom k vybudovaniu silnejšej EÚ.

Protiimigračne naladená SDS získala v predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov a slovinský prezident Borut Pahor už oznámil, že vytvorením vlády poverí Janšu.

Hovorca EK Margaritis Schinas v pondelok počas stretnutia s novinármi povedal, že exekutíva EÚ sleduje výsledky volieb v Slovinsku, a dodal, že Juncker už ich víťazovi poslal blahoželanie.

Voľby v Slovinsku vyhrala opozičná strana expremiéra Janšu

„Juncker vyjadruje svoju dôveru, že budúca vláda bude cenným príspevkom k spoločnému úsiliu vybudovať demokratickú, úspešnú a silnejšiu EÚ,“ uviedol Schinas. Zároveň dodal, že eurokomisia nebude komentovať ústavný proces formovania vlády v Slovinsku, ktorý sa ešte len začína.

Podľa slovinskej tlačovej agentúry STA predseda Európskej rady Donald Tusk svoje blahoželanie zašle, až keď bude známe, kto je novým predsedom slovinskej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia