Jednou vetou

Juncker sa stretne s Trumpom 25. júla vo Washingtone

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claud Juncker

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v utorok potvrdil termín svojej oficiálnej návštevy Spojených štátov. Washington navštívi 25. júla, keď ho Bielom dome prijme americký prezident Donald Trump.

Obaja lídri majú na programe diskusie o prehĺbení spolupráce medzi Európskou úniou a USA v mnohých oblastiach vrátane zahraničnej a bezpečnostnej politiky, boja proti terorizmu, energetickej bezpečnosti a hospodárskeho rastu.
Juncker a prezident Trump sa podľa stanoviska eurokomisie zamerajú na zlepšenie transatlantického obchodu a vytvorenie silnejšieho hospodárskeho partnerstva.

Juncker nebol pod vplyvom alkoholu na summite NATO. Trpí ischiasom

Návšteva šéfa exekutívy EÚ v USA sa uskutoční v období ochladenia vzťahov medzi oboma stranami. Transatlantickí partneri sa po nástupe Trumpovej administratívy názorovo rozchádzajú vo viacerých oblastiach.

Trump napríklad zmrazil niekoľkoročné úsilie a rokovania medzi Bruselom a Washingtonom o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), rozhodol o stiahnutí sa USA z parížskej klimatickej dohody a tiež z medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Pod jeho vedením Spojené štáty uvalili clá na oceľ a hliník z Európy a množia sa náznaky, že Američania budú rovnako postupovať aj voči automobilom dovážaným z Európy, čomu chce EÚ zabrániť a vyhnúť sa tak špirále zavádzania opatrení a protiopatrení, ktorá by mohla viesť k obchodnej vojne.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína