Jednou vetou

Juncker: Srbsko musí pred vstupom do EÚ vyriešiť spor s Kosovom

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a srbský prezident Aleksandar Vučič počas stretnutia v Belehrade 26. februára 2018

foto: TASR/AP

Srbsko musí vyriešiť svoj spor s Kosovom a zaviesť celý rad reforiem predtým, ako vstúpi do Európskej únie. Vyhlásil to v pondelok predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Juncker to povedal po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade, pričom zdôraznil, že Srbsko je na správnej ceste, avšak EÚ nemôže prijať žiadnych nových členov s nedoriešenými územnými spormi.

„Srbsko už prešlo úctyhodný kus po ceste k EÚ,“ povedal Juncker, ktorý zároveň dodal, že Belehrad musí vyriešiť ešte množstvo problémov. Podľa neho musí táto balkánska krajina pred vstupom do EÚ uskutočniť reformy v súdnictve a zlepšiť uplatňovanie zákonov.

EÚ sa usiluje o právnu dohodu

Juncker je na návšteve Srbska v rámci svojej cesty po štátoch západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ v čase, keď sa Rusko snaží rozšíriť svoj vplyv v danom regióne, najmä v Srbsku, informoval v utorok webový portál rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).

Junckerova návšteva, ktorú uskutočňuje s komisárom pre rozšírenie EÚ Johannesom Hahnom, prichádza po tom, ako blok predložil novú stratégiu pre daný región, ktorá počíta s tým, že Srbsko a Čierna Hora vstúpia so EÚ v roku 2025. „Potrebujeme kompromis, inak budeme ďalej žiť v minulosti,“ vyhlásil Vučič s odkazom na Kosovo.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008 a je uznané 116 štátmi OSN vrátane väčšiny členských krajín EÚ. Srbsko, ako ani Slovenská republika, ho však neuznávajú.

Juncker uviedol, že Európska únia sa usiluje o „právne záväznú“ dohodu medzi Srbskom a Kosovom, jej rozsah však záleží od oboch predmetných krajín.

Návšteva Balkánu po Sergejovi Lavrovovi

Junckerova cesta po krajinách západného Balkánu prichádza po tom, ako ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň navštívil Belehrad a zameral sa na posilnenie dlhodobých vzťahov medzi Ruskom a Srbskom.
Počas svojho dvojdňového pobytu Lavrov privítal snahy Srbska o vstup do EÚ, prisľúbil však, že Moskva sa bez ohľadu na vývoj situácie bude naďalej zaujímať o dianie v tejto krajine.

Hoci sa Srbsko snaží dostať do eurobloku, zachováva si pevné väzby aj s Moskvou. Belehrad tvrdí, že nepodporí ekonomické sankcie, ktoré na Rusko uvalila EÚ pre jeho agresiu na Ukrajine.

Juncker už navštívil Macedónsko a Albánsko. Čaká ho ešte Čierna Hora, Kosovo, ako aj Bosna a Hercegovina. Jeho cesta sa zavŕši na samite EÚ v bulharskom hlavnom meste Sofia, kde sa 1. marca stretne s regionálnymi lídrami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia