Jednou vetou

Juncker v Bielom dome: EÚ a USA sú spojenci, nie nepriatelia

Americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 25. júla 2018

foto: TASR/AP

Európska únia a Spojené štáty sú partneri a spojenci, nie nepriatelia, a preto musia spolupracovať, povedal v úvode obchodných rokovaní medzi týmito dvoma veľkými ekonomikami predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Podľa agentúry AP sa tak vyjadril v stredu na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo Washingtone.

Juncker počas stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu zdôrazňoval dôležitosť obchodných rokovaní. Trumpovi navrhol, aby obe strany prediskutovali „zníženie ciel“ namiesto ich zvyšovania.

Trump podľa Washington Post plánuje zaviesť 25-% clo na dovoz áut

Trump pripomenul, že oba kontinenty spoločne vytvárajú viac ako 50 percent svetového obchodu. Trump sa podľa vlastných slov teší na spravodlivú obchodnú dohodu s EÚ a dúfa, že sa lídrom niečo podarí vypracovať. Dodal, že by uprednostnil, keby neexistovali žiadne clá ani bariéry.

Ťažiskom rozhovorov dvojice politikov v Bielom dome boli transatlantické obchodné a hospodárske vzťahy. Témami boli aj boj proti terorizmu, zahraničná a bezpečnostná politika či energetická bezpečnosť. Junckera sprevádzala komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová.

Ako dodala agentúra AP, Trump pohrozil uvalením ciel na dovoz áut, na čo Európania reagovali možnosťou odvetne zaviesť clá na americký tovar.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre