Jednou vetou

Juncker v reakcii na Orbánovu kampaň zopakoval, že Fidesz by mal opustiť EĽS

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncke

foto: TASR

Maďarská vládna strana Fidesz by mala opustiť stredopravú Európsku ľudovú stranu (EĽS), vyhlásil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok v nemeckom Stuttgarte v reakcii na najnovšiu propagačnú kampaň maďarskej vlády.

Podľa agentúry Reuters tak Juncker zopakoval svoje vlaňajšie októbrové vyjadrenie, píše maďarský spravodajský server Index.hu.

Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána, ktorá má už dlho spory s EÚ a s jednotlivými členskými štátmi ohľadne migrácie, spustila v pondelok propagačnú kampaň útočiacu na Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Oboch obviňuje zo snahy donútiť Maďarsko, aby prijalo viac migrantov.

Macronovho poradcu Benallu vzali do väzby

„Chcú zaviesť povinné kvóty na migrantov, chcú oslabiť právo členských štátov na ochranu hraníc,“ uvádza sa na plagátoch kampane. Obvinenia sa týkajú Európskej únie a jej vrcholných predstaviteľov.

 „Predseda skupiny EĽS Manfred Weber – líder kandidátky ľudovcov v blížiacich sa eurovoľbách – by si mal položiť otázku, či potrebuje vo svojej frakcii Fidesz,“ povedal šéf Európskej komisie.

Vyostrené vyjadrovanie Budapešti proti lídrom Európskej únie – najmä proti predsedovi EK – obsahuje iba „dezinformácie a falošné správy“. Reagoval v utorok hovorca eurokomisie Margaritis Schinas.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba