Juncker vyzval bosnianskych lídrov na jednotu, ak chcú vstúpiť do EÚ

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker

foto: TASR/AP

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu lídrom v Bosne a Hercegovine povedal, že musia prekonať svoje rozpory a úzko spolupracovať, ak chcú, aby ich krajina v budúcnosti vstúpila do Európskej únie.

Juncker, ktorý je v týchto dňoch na ceste po západnom Balkáne, dostal od bosnianskych predstaviteľov vyplnený dotazník o pripravenosti ich krajiny na vstup do EÚ. Sarajevo dúfa, že to pomôže Bosne získať štatút kandidátskej krajiny neskôr v priebehu roka, píše agentúra Reuters.

„Nemôžem vám prisľúbiť termín toho, kedy sa vaša krajina stane kandidátom,“ povedal Juncker bosnianskym politickým lídrom, ktorí sa zišli na ceremónii odovzdania dotazníka s vyše 3000 odpoveďami. „Podstata je dôležitejšia než dátum.“

O členstvo požiadali pred 18 mesiacmi

„To, aby sa štát stal členom, si vyžaduje spoločné úsilie,“ povedal šéf EK neskôr poslancom bosnianskeho parlamentu. „Keď existujú rozpory, vedie to k ochromeniu, vedie to k zdržaniam.“

Po krvavom rozpade Juhoslávie v 90. rokoch bola Bosna rozdelená na dve značne autonómne časti – moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú. Spája ich slabá centrálna vláda.

Bosna požiadala o členstvo v EÚ pred 18 mesiacmi, po počiatočnom pokroku však proces reforiem uviazol na politických sporoch lídrov pravoslávnych Srbov, katolíckych Chorvátov a moslimských Bosniakov. Ich rôznym vládnym orgánom trvalo 14 mesiacov, kým sa zhodli na odpovediach na zmienený dotazník o súlade ekonomického, právneho a sociálneho systému Bosny s normami Únie.

Zmeny volebného zákona

Juncker apeloval na poslancov, aby sa dohodli na zmenách volebného zákona, ktoré sú vnímané ako kľúčové pre vytvorenie vlády po októbrových voľbách. Varoval, že bez nich bude cesta k členstvu v EÚ ohrozená.

Bosnu okrem toho vyzval na boj proti organizovanému zločinu a korupcii, ako aj vyriešenie všetkých územných sporov. „Nemôžeme importovať nestabilitu… Demokracia neexistuje bez kompromisu,“ dodal.

Bosna je popri Kosove poslednou v rade balkánskych ašpirantov na vstup do EÚ a dúfa, že v tomto ohľade dostihne ostatných – Albánsko, Macedónsko, Čiernu Horu a Srbsko.

Môže vás zaujímať

Maďarskí ochranári vyzvali vládu, aby podporila snahy o klimatickú neutralitu