Jednou vetou

Junckerovmu kabinetu bude prvýkrát šéfovať žena

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker

foto: TASR/AP

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker urobil v stredu zmeny v tíme svojich najbližších spolupracovníkov. Za nového generálneho tajomníka Komisie vymenoval doterajšieho šéfa svojho kabinetu Martina Selmayra, na ktorého miesto nastúpila Clara Martínezová Alberolová. Informovala o tom na svojej stránke Európska komisia.

Generálnym tajomníkom EK bol doposiaľ 61-ročný Holanďan Alexander Italianer, ktorý po 32 rokoch požiadal o odchod do dôchodku. Na čele generálneho sekretariátu, ktorý koordinuje fungovanie EK a zaisťuje jej administratívnu činnosť, stál od roku 2015.

Kolégium komisárov podporilo Junckerov návrh, aby sa novým generálnym tajomníkom stal 47-ročný nemecký právnik Martin Selmayr. Funkcie sa – ako vôbec prvý Nemec na tomto poste – oficiálne ujme od 1. marca.

Podľa agentúry Reuters je Selmayr vnímaný ako jeden z najvplyvnejších a zároveň najkontroverznejších hráčov v rámci bruselských inštitúcií. Jeho vymenovanie na dôležitý post generálneho tajomníka EK by mohlo signalizovať, že Selmayr zostane pracovať v EK aj po vypršaní mandátu súčasnej komisie koncom roka 2019, píše Reuters.

Juncker však zdôraznil, že o tom, či Selmayr zostane generálnym tajomníkom aj po roku 2019, rozhodne predseda budúcej európskej exekutívy.

Predseda EK zároveň vymenoval španielsku právničku Claru Martínezovú Alberolovú za šéfku svojho kabinetu. Ide vôbec o prvú ženu v histórii, ktorá bude viesť kabinet predsedu EK. Jej zástupcom bude doterajší Junckerov poradca pre diplomatické otázky Richard Szostak, ktorý má poľské aj britské občianstvo. Martínézová Alberolová bola doposiaľ Selmayrovou zástupkyňou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia