Jednou vetou

Junta poprela fámu o prevrate, vyvolanú falošným dokumentom

Thajský premiér Prajut Čan-o-ča

Foto: TASR/AP

Thajská vojenská vláda poprela v pondelok fámu o možnom prevrate v krajine, ktorá sa rozšírila po tom, ako sa cez víkend objavil v sociálnych médiách dokument o odvolaní najvyšších armádnych generálov.

 Premiér Prajut Čan-o-ča pred novinármi poprel pravosť tohto dokumentu a tvrdenia o prevrate označil za „falošné správy“, informovala agentúra DPA. „Táto záležitosť je vyšetrovaná a páchateľ bude potrestaný,“ vyhlásil Prajut, vodca vládnucej junty.

Hashtag #ThaiCoup zaujímal od nedele popredné miesto na thajskom Twitteri. Niektorí používatelia sociálnych médií zverejnili cez víkend fotografie tankov v uliciach. Úrady neskôr vysvetlili, že išlo o presun delostrelectva pred nadchádzajúcim vojenským cvičením Cobra Gold.

Termín volieb do Európskeho parlamentu je už zrejmý

V sociálnych sieťach pritom koloval od soboty aj ďalší oficiálny dokument, ktorý sa ukázal ako pravý a nariaďoval poriadkovej polícii strážiť významné objekty v centrálnej provincii Pchičit. Polícia medzitým vyhlásila, že ide o rutinný postup.

Vojenský režim v Thajsku vládne od posledného prevratu v roku 2014. Od roku 1932, keď sa Thajsko stalo konštitučnou monarchiou, sa v tejto ázijskej krajine uskutočnilo už 12 úspešných prevratov.

K popretiu uvedenej fámy došlo v ten istý deň, ako thajská ústredná volebná komisia vylúčila princeznú Ubolratanu zo súboja o kreslo premiérky v marcových parlamentných voľbách. Rozhodnutie vysvetlila tým, že všetci členovia kráľovskej rodiny musia zostať apolitickí.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi