Južná a Severná Kórea usporiadajú summit

Juhokórejský prezident Mun Če-in (tretí sprava ) , Kim Jo-džong (druhá sprava) na spoločnom obede.

Foto: TASR/AP

Južná a Severná Kórea sa dohodli, že koncom apríla usporiadajú spoločný summit. Zároveň zriadia tzv. horúcu telefonickú linku medzi ich lídrami. Na tlačovom brífingu to podľa agentúry AP povedal Čong Ji-jong, šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu.

aktualizované: 13:16

Pred novinármi vystúpil po tom, ako sa ním vedená delegácia vrátila z dvojdňovej návštevy, v rámci ktorej sa stretla aj s tamojším vodcom Kim Čong-unom. Na brífingu priblížil závery tejto cesty.

Summit, respektíve rozhovory medzi oboma Kóreami, sa podľa jeho slov uskutočnia v dedine Pchanmundžom ležiacej v Spoločnej bezpečnostnej oblasti (JSA) v pohraničnej demilitarizovanej zóne.

Čong Ji-jong tiež uviedol, že Sever a Juh sa dohodli na zriadení horúcej telefonickej linky medzi ich lídrami, aby tak „zmiernili vojenské napätie“, pričom súhlasili s tým, že prvý telefonát uskutočnia ešte pred zmieneným summitom.

Družicové snímky naznačujú, že KĽDR obnovila výrobu plutónia, tvrdí USKI

Severná Kórea podľa jeho slov zároveň jasne potvrdila svoje odhodlanie na denuklearizáciu Kórejského polostrova a vyhlásila, že ak bude zaručená bezpečnosť severokórejského režimu a odstránené vojenské hrozby voči nemu, nebude mať dôvod na to, aby vlastnila jadrové zbrane.

Pchjongjang údajne vyjadril ochotu na „úprimné“ rozhovory s USA týkajúce sa spôsobu denuklearizácie Kórejského polostrova i normalizácie vzájomných vzťahov. Podľa Čonga ďalej Severná Kórea sľúbila, že pokiaľ budú napredovať rozhovory s USA, neuskutoční nijaké ďalšie vojenské provokácie, ako sú jadrové či raketové skúšky. Pchjongjang podľa neho tiež uviedol, že proti Soulu nepoužije jadrové ani konvenčné zbrane.

Juhokórejská delegácia sa v pondelok v Pchjongjangu stretla na uvítacej večeri a schôdzke so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, jeho mladšou sestrou Kim Jo-džong i jeho manželkou Ri Sol-džu, ktorá sa na verejnosti objavuje len zriedka. Bolo to vôbec po prvý raz, čo sa Kim Čong-un od svojho nástupu k moci v roku 2011 stretol s vysokopostavenými juhokórejskými predstaviteľmi.

Môže vás zaujímať

Tureckom podporované jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom