Jednou vetou

Južná Kórea dostala výnimku zo sankcií OSN na prieskum železníc v KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Bezpečnostná rada OSN udelila Južnej Kórei výnimku zo sankcií, ktorá umožní prieskum častí severokórejských železníc, ktoré by mali byť prepojené s južnou časťou Kórejského polostrova.

Kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina označila v sobotu za významné, že plán spoločného prieskumu severokórejských železníc získal „uznanie a podporu od Spojených štátov a medzinárodného spoločenstva“. Plán umožní posunúť medzikórejskú spoluprácu na „novú úroveň“.

V rámci prieskumu bude nutné, aby Južná Kórea priviezla do Severnej Kórey palivo, rôzny tovar a možno aj vozne, aby železnice otestovala, uvádza agentúra AP.

Obe Kórey prepojili cestu cez spoločnú hranicu v demilitarizovanom pásme

Plán na modernizáciu zastaraných železničných tratí a ciest v Severnej Kórei a ich opätovné prepojenie s južným susedom predstavuje jednu z mnohých dohôd dosiahnutých na tohtoročných stretnutiach medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Od začiatku roka, keď došlo k značnému zlepšeniu vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, sa v rámci zmierovacieho procesu konali už tri vrcholové stretnutia medzi severokórejským vodcom a juhokórejským prezidentom. Súčasťou procesu bolo taktiež historické stretnutie Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia