Jednou vetou

Južná Kórea hovorí po summite Trumpa s Kimom o sklamaní aj pokroku

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR

Juhokórejský prezidentský úrad vyjadril vo štvrtok ľútosť nad tým, že summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa skončil bez dohody. Informovala o tom agentúra Jonhap.

„Je poľutovaniahodné, že prezident Trump a severokórejský vodca Kim nedosiahli na dnešnom summite úplnú dohodu,“ uviedol hovorca juhokórejského prezidentského úradu Kim Ui-kjom vo vyhlásení. Zdá sa však jasné, že sa dosiahlo „viac významného pokroku ako kedykoľvek predtým“, konštatoval hovorca.

Problémovým bodom na summite s Kimom boli sankcie, vyhlásil Trump

Podľa neho summit vo vietnamskom Hanoji umožnil, aby sa obaja lídri lepšie spoznali, čo zvyšuje šancu na dosiahnutie prelomu v budúcnosti. „Fakt, že prezident Trump sa verejne zmienil o možnosti zrušenia či zmiernenia sankcií v súvislosti s denuklearizačnými opatreniami Severnej Kórey, je dôležitým momentom, ktorý svedčí o tom, že diskusie medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi pokročili,“ dodal hovorca, ktorý vyjadril nádej, že dialóg medzi Washingtonom a Pchjongjangom bude pokračovať.

Trump s Kimom sa nedohodli! Zo samitu v Hanoji odišli predčasne

Trump vyhlásil, že problémovým bodom na dvojdňovom summite s Kimom boli americké sankcie. Severná Kórea podľa šéfa Bieleho domu požadovala, aby zrušil všetky sankcie voči tejto krajine výmenou za čiastočnú denuklearizáciu, ale nebol to ochotný urobiť. „Niekedy musíte odísť,“ povedal o predčasnom ukončení summitu s Kimom, ktorý ho však ubezpečil, že Severná Kórea naďalej nebude vykonávať jadrové a raketové testy.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba