Jednou vetou

Južná Kórea odmietla japonské územné nároky na ostrovy Tokdo

Japonský premiér Šinzó Abe

foto: TASR/AP

Ministerstvo obrany Južnej Kórey v stredu odmietlo obnovené územné nároky Japonska na Kóreou kontrolované ostrovy v Japonskom mori, ktoré Japonsko nazýva Takešima a Kórea Tokdo. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Ruské lietadlo v utorok narušilo juhokórejský vzdušný priestor neďaleko týchto ostrovov, čo spôsobilo napätie medzi oboma krajinami, pripomína Jonhap. Stíhačky Južnej Kórey vystrelili na lietadlo varovné strely.

Moskva povedala Soulu, že vstup do vzdušného priestoru nebol úmyselný

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga tvrdil, že ruské lietadlo narušilo i vzdušný priestor Japonska. Tokio takisto podalo v súvislosti s incidentom protest. Juhokórejské ministerstvo obrany japonské nároky na ostrovy odmietlo.

„Keďže Tokdo je naše územie historicky, geograficky i podľa medzinárodného práva, jasne dávame najavo, že budeme prísne reagovať na akékoľvek vonkajšie vniknutie do oblasti Tokda,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obrany.

Juhokórejčan sa zapálil pred japonským veľvyslanectvom; zraneniam podľahol

Šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong v utorok varoval Rusko pred vážnymi dôsledkami v prípade opätovného narušenia vzdušného priestoru.

Rusko narušenie poprelo. Jeho lietadlá podľa vyjadrení Moskvy vykonávali v utorok nad medzinárodnými vodami naplánované cvičenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia