Južná Kórea po Trumpovom výroku ustúpila od možného rušenia sankcií voči KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Južná Kórea vo štvrtok ustúpila od návrhu na zrušenie niektorých svojich sankcií, ktoré jednostranne uvalila na Severnú Kóreu. Urobila tak po vyhlásení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Soul nemôže "urobiť nič" bez súhlasu Washingtonu, informuje agentúra AP.

Juhokórejská ministerka zahraničných vecí Kang Kjong-wha v stredu povedala, že Soul zvažuje odvolanie sankčných opatrení zavedených po útoku na vojenskú loď, pri ktorom v roku 2010 zahynulo 46 juhokórejských námorníkov. Takýto krok by bol zameraný na zlepšenie vzťahov a podporu rokovaní o jadrovom programe KĽDR.

Severná a Južná Kórea pracujú na jednotnom slovníku

Na ministerkine slová reagovali rozhnevane aj juhokórejskí konzervatívci, pričom rezort diplomacie v následne vydanom vyhlásení zdôraznil, že vláda zatiaľ nezačala proces prehodnocovania sankcií, teda prípadné rozhodnutie o ich zrušení by neprišlo v dohľadnom čase.

Minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon poslancom vo štvrtok povedal, že zrušenie jednostranných sankcií voči KĽDR ani nebolo predmetom vážnych úvah, pretože Severná Kórea by najskôr musela priznať zodpovednosť za útok z roku 2010, ktorú popiera.

Južná Kórea zvažuje zrušenie niektorých sankcií proti KĽDR

Trump v stredu na otázku o vyjadrení šéfky juhokórejskej diplomacie odpovedal stroho: „Neurobia to bez nášho súhlasu. Nerobia nič bez nášho súhlasu.“

Toto vyhlásenie podľa AP poukazuje na trenice medzi Soulom a Washingtonom v súvislosti s tempom medzikórejského zbližovania, za ktorým zaostáva plnenie severekórejského prísľubu denuklearizácie. Trump spojencov USA vyzýva na uplatňovanie sankcií voči Severnej Kórei v rámci kampane „maximálneho tlaku“ s cieľom dosiahnuť, že sa Pchjongjang vzdá jadrových zbraní.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii