Jednou vetou

Južná Kórea pošle Severnej Kórei 50-tisíc ton ryže

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Južná Kórea v stredu oznámila, že pošle 50.000 ton ryže Severnej Kórei v rámci úsilia pomôcť obyvateľom tohto štátu čeliacim nedostatku potravín.

Prevoz pomoci bude mať na starosti Svetový potravinový program (WFP), ktorý tiež dohliadne na distribúciu v Severnej Kórei, uviedla agentúra Jonhap s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.

Pôjde o prvé poskytnutie ryže pre Severnú Kóreu od svojho južného suseda od roku 2010, keď Soul poslal 5000 ton na podporu pri úsilí odstrániť následky záplav. Južná Kórea tiež prvýkrát pošle pozberanú úrodu ryže prostredníctvom medzinárodnej agentúry.

Prezident Južnej Kórey vyzval Sever na pokračovanie dialógu o denuklearizácii

„V úzkej spolupráci s WFP sa budeme snažiť čo najrýchlejšie doručiť potraviny severokórejským ľuďom v núdzi,“ uviedlo juhokórejské ministerstvo s tým, že poskytnutie ďalšej pomoci zváži po prehodnotení tejto dodávky.

Rozhodnutie o poskytnutí ryže prišlo po tom, ako Soul nedávno venoval osem miliónov dolárov (6,7 milióna eur) pre WFP a Detský fond OSN (UNICEF) na ich projekty v Severnej Kórei na podporu výživy detí a tehotných žien a riešenia ich zdravotných problémov.

Severná Kórea obvinila Spojené štáty z neplnenia záväzkov zo summitu Trump-Kim

Kritici namietali voči poskytovaniu potravinovej pomoci Severnej Kórei, keď poukázali na jej májové testy rakiet krátkeho doletu. Vláda v Soule však tvrdí, že politika by nemala hrať úlohu pri riešení takýchto humanitárnych otázok.

Severná Kórea čelí čoraz väčšiemu nedostatku potravín, ktorý je očividne spôsobený globálnymi sankciami a rokmi nepriaznivého počasia, dodáva agentúra Jonhap.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia