Jednou vetou

Južná Kórea víta potvrdenie termínu summitu USA-KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR

Juhokórejský prezidentský palác privítal v sobotu rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa obnoviť plánovaný summit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom o budúcnosti jadrového programu Pchjongjangu, informovala agentúra AP.

Hovorca juhokórejského prezidenta vydal toto vyhlásenie len niekoľko hodín po tom, čo Trump prijal v Bielom dome severokórejského vyslanca Kim Jong-čchola a zároveň potvrdil, že sa 12. júna stretne s vodcom KĽDR Kim Čong-unom v Singapure.

Vo vyhlásení Modrého domu jeho hovorca konštatuje, že „cesta smerujúca k summitu Severnej Kórey a USA sa posilnila a rozšírila“. Dodal, že Soul sa bude tešiť na „historické stretnutie v Singapure s nadšením, ale i trpezlivosťou“.

Trump sa stretol so severokórejským vyslancom a potvrdil termín summitu

Juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý mal v uplynulých týždňoch už dve stretnutia s vodcom Kim Čong-unom, za summit najvyšších predstaviteľov USA a KĽDR intenzívne loboval.

Vyslanec Kim Jong-čchol odovzdal v piatok Trumpovi list od svojho vodcu. Šéf Bieleho domu zároveň oznámil, že na KĽDR v najbližšom čase neuvalí ďalšie sankcie.

Stretnutie Putina s Kimom sa môže uskutočniť, oznámil Kremeľ

Podľa denníka The Wall Street Journal predmetný list vyjadruje Kimov záujem o stretnutie s Trumpom, bez akýchkoľvek výrazných ústupkov a hrozieb. Médium pritom cituje zdroje oboznámené s obsahom listu. Trump na summite bude chcieť presvedčiť Kima, aby sa KĽDR vzdala svojho jadrového arzenálu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia