Južná Kórea vypálila varovné výstrely na Severnú Kóreu, dôvodom bol jeden vojak

Severokórejskí vojaci.

Foto: TASR/AP

Severokórejský vojak utiekol vo štvrtok do Južnej Kórey cez demilitarizovanú zónu, po čom z oboch strán nasledovala streľba, uviedla juhokórejská armáda.

Vojak s „nízkou hodnosťou“ sa objavil pred strážnym stanovišťom v hustej hmle. Po najnovšom zbehnutí severokórejského vojaka, už štvrtého v tomto roku, sa jednotky pohraničnej stráže Severnej Kórey priblížili k vojenskej demarkačnej línii očividne pri pátraní po dezertérovi. Juhokórejskí vojaci v reakcii vypálili približne 20 varovných výstrelov.

Guľky neprenikli cez hranicu

O 40 minút neskôr bolo počuť niekoľko výstrelov zo Severnej Kórey, ale žiadne guľky neprenikli cez hranicu. Príslušné juhokórejské úrady začali vyšetrovať zbehove motívy.

V osobitnom oznámení predstaviteľ ministerstva pre zjednotenie informoval, že dve osoby zo Severnej Kórey ušli v stredu do Južnej Kórey na rybárskej lodi. Plavidlo podľa správ objavilo hliadkovacie lietadlo v Japonskom mori a Severokórejčania prejavili vôľu emigrovať.

Počet prebehlíkov stúpa

Minulý mesiac severokórejský vojak úspešne prebehol do Južnej Kórey cez dediny Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami po tom, ako utrpel viacero strelných poranení spôsobených paľbou pohraničnej stráže komunistického štátu. Najnovší prebehlík využil inú časť prísne stráženej hranice.

Podľa údajov vrchného veliteľstva juhokórejskej armády v tomto roku utieklo do Južnej Kórey 15 Severokórejčanov vrátane štyroch vojakov. V roku 2016 tak urobil jeden vojak a štyria civilisti, dodáva juhokórejská agentúra Jonhap.

Podľa agentúry AP od konca kórejskej vojny (1950-53) ušlo do Južnej Kórey väčšinou cez Čínu približne 30 000 Severokórejčanov.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie