Jednou vetou

Južná Kórea zverejnila podrobnosti o piatkovom summite Kóreí

Na kombosnímke vľavo juhokórejský prezident Mun Čä-in 7. novembra 2017 v juhokórejskom Pjeongtaeku a vpravo severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR

Nadchádzajúci summit juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una bude pozostávať z viacerých podujatí, zjavne zameraných na vytvorenie väzieb medzi oboma lídrami, ktoré by mohli napomôcť v medzinárodnej snahe o ukončenie jadrového programu KĽDR.

Vyplýva to z harmonogramu plánovanej schôdzky, ktorej podrobnosti zverejnil vo štvrtok na tlačovom brífingu šéf kancelárie juhokórejského prezidenta.

Summit Kóreí, prvý po viac než desaťročí, by sa mal začať v piatok okolo 9.30 h ráno miestneho času (2.30 h SELČ), keď vodca KĽDR vstúpi na juhokórejskú časť pohraničnej dediny Pchanmundžom, priblížila agentúra Jonhap. Severokórejská delegácia, v ktorej by nemala chýbať ani sestra severokórejského vodcu Kim Jo-čong, sa následne zúčastní na slávnostnej otváracej ceremónií.

Prvé rokovania lídrov oboch Kóreí by mali začať okolo 10.30 h miestneho času po tom, ako sa Kim Čong-un podpíše do knihy návštev a lídri spoločne zapózujú na pamätných fotografiách.

Neskôr Mun Če-in a Kim Čong-un spoločne zasadia borovicu na demarkačnej línii rozdeľujúcej Kórejský polostrov. Pre tento zámer si vybrali borovicu z 1953, a síce roku, keď bolo podpísané prímerie, ktoré ukončilo trojročnú vojnu na Kórejskom polostrove. Pri spoločnom sadení stromu, ktoré si vyžiadal Soul, pritom použijú zeminu pochádzajúcu z oboch Kóreí a zalejú ju vodou z riek svojich krajín.

Zhruba o 18.30 h by sa mali obaja lídri presunúť na spoločnú hostinu, po ktorej bude nasledovať záverečná ceremónia.

Severokórejský vodca vstúpi počas piatkového summitu na juhokórejské územie prvýkrát od konca kórejskej vojny z rokov 1950-53. Stretnutie bude celkovo tretím summitom Kóreí, avšak prvým, ktoré sa bude konať v Južnej Kórei. Obe predošlé schôdzky – v rokoch 2000 a 2007 – totiž prebehli v Pchjongjangu, pripomenula agentúra Jonhap.

Očakáva sa, že summit Kóreí udá tón neskoršej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unom, ktorá by sa mala konať koncom mája alebo začiatkom júna. Soul tvrdí, že summit sa bude venovať denuklearizácii a nastoleniu trvalého mieru na Kórejskom polostrove i zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia